סין תבצע תקיפות אוויריות נגד דעאש?

דיווח באתרים פיננשל טיימס ו-RT מגלה כי בספטמבר האחרון סין הציעה לעיראק עזרה בדמות תקיפות אוויריות נגד דאעש. בסין מכחישים, אך מאשרים כי הממשל הסיני תומך בעירק ב'דרך שלו'

מטוסי קרב סיניים מדגם J-11. בקרוב בשמי עירק וסוריה?

שר חוץ העירקי איברהים ג'עפרי אומר כי עמיתו הסיני, וואנג יי, הציע לעזור לעיראק להילחם בארגון דאעש. בייג'ינג התנדבה לסייע בהתקפות אוויריות, למרות שהיא לא תצטרף לקואליציה בראשות ארה"ב נגד ISIS. כך לפי דיווח באתר RT. השיחה בין השרים התקיימה במהלך פגישה נגד טרור במטה האו"ם בניו יורק, בספטמבר.

הצעתה של סין היא במרחק פסיעה ממדיניותה הרשמית של אי-התערבות בעניינים הפנימיים של מדינות אחרות, למרות שהיא כבר מוכרת נשק למדינות אחרות. "[וואנג] אמר, שהמדיניות שלנו לא מאפשרת לנו להיות מעורבים בקואליציה הבינלאומית. אני מקבל בברכה את היוזמה הזו. אמרתי לו ... שאנחנו מוכנים להתמודד עם הקואליציה, וגם לשתף פעולה עם מדינות אחרות מחוץ לקואליציה", אמר ג'עפרי לפייננשל טיימס.

משרד הביטחון של סין סרב להגיב לדיווח. עם זאת, Hong Lei  - דובר משרד החוץ - אישר שוואנג אמר לג'עפרי בפגישתם, כי סין מגבה את המאמצים של עיראק ותחזק את יכולתה להילחם בטרור באמצעות חילופי מודיעין והכשרת כוח אדם. הוא סרב להתייחס לשאלה האם סין ספקה סיוע אווירי או טילים לעיראק.

"סין כבר נלחמת בטרור והיא מספקת תמיכה וסיוע לעיראק, ובכלל זה באזור הכורדי, בדרך שלנו, והיא תמשיך לעשות זאת באמצעות היכולות הטובות ביותר שלנו", הונג אמרה לעיתון. סין היא המשקיעה הזרה הגדולה ביותר בתעשיית הנפט של עיראק, והיא תאבד מיליארדים אם המדינה האסלאמית תצליח להשתלט על שדות הנפט של המדינה. חברת הנפט הלאומית של סין (CNPC) כבר נאלצה לנטוש את שדות הנפט שלה בסוריה.

ההתקדמות של ISIS נעצרה, והחמושים סבלו כישלונות צבאיים קטנים כתוצאה מתקיפות האוויריות בראשות ארה"ב, כך לפי האתר. עיראק עשתה התקדמות איטית בהחזרת שטחים בצפון ומערב המדינה, והעיר מוסול היא עדיין בידיה של המדינה האסלאמית.

ג'עפרי הוסיף כי בגדד לא רוצה חיילים זרים בשטחה בשל חששות כי שזה יוביל לרגשות אנטי-זרים בקרב העיראקים.

אולי יעניין אותך גם