ניל"י – ארגון מודיעין יהודי קטן בארץ ישראל לפני מאה שנה

אפרים לפיד חוזר לארגון ניל"י שאסף מודיעין על תנועות הצבא הטורקי במלחמת העולם הראשונה ולגורלו של אבשלום פינברג - שנחשב לאיש המודיעין הראשון של היישוב היהודי המתחדש בארץ ישראל

אהרון אהרונסון, אגרונום יהודי מראש פינה גילה את חיטת הבר "אם החיטה" והקים עם אבשלום פיינברג חוות ניסויים חקלאית ליד זכרון יעקב בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה. אהרונסון עמד לצידם של הבריטים שנלחמו אז באימפריה העותמנית, ששלטה גם על ארץ ישראל.

 אבשלום פינברג, בן לביל"ויים, ממייסדי ראשון לציון, למד שנתיים בצרפת וכשחזר גייס חמישים מבני המושבות בארץ ישראל כדי להתמודד עם מכת הארבה שתקפה את הארץ לפני מאה שנה, בפברואר 1915. החבורה הזאת הצליחה במהלך המאבק בארבה לעקוב אחר הפעילות של הצבא הטורקי בארץ. הם התארגנו לסייע למודיעין הבריטי שישב בקהיר, ברוח גישתו של אהרונסון. כך קמה מחתרת ניל"י (על יסוד הפסוק " נֵצַח יִשְׂרָאֵל לֹא יְשַׁקֵּר, שמואל א', ט"ו, 29) שהיתה אז לצנינים בעיני הנהגת הישוב היהודי וארגון 'השומר'. אבשלום יצר קשר עם אנשי המודיעין הבריטי בקהיר, והסדיר אתם קשר ימי מעתלית למצרים.

בעקבות קשיים בקשר הימי החליט אבשלום לצאת למצרים בדרך היבשה. הוא נתפס בסיני ונכלא בבאר שבע. בעזרת יוסף לישנסקי, צעיר יהודי נמרץ ממטולה, הצליחו לשחררו מהמעצר ואבשלום חזר עם אהרונסון לשקם את ניל"י בסיוע למודיעין הבריטי. בשליחות שלישית הוא נתקל במשמר טורקי ובהמון בדווי, נורה ונהרג. בתיקו של אבשלום היו תמרים ומאחד מהם צמח במקום נפילתו דקל, על פיו הוא נתגלה לימים. לישנסקי הצליח להימלט ולחזור לעתלית. כדי לא לפגוע במורל חבורת ניל"י, לא סיפר על מותו של אבשלום וכך נפוצה השמועה שהוא עצמו הרג את אבשלום. רק ב-1967 גילה קצין המשטרה, חוקר תעלומות נעדרים, שלמה בן-אלקנה, את קבר אבשלום ליד רפיח בעזרת הדקל שצמח שם. על בסיס עדויות מאנשי השטח טיהר את שמו של לישנסקי.

בעקבות מריבות בניל"י חשפו הטורקים יונת דואר עם הודעה מוצפנת ששיגרה שרה אהרונסון מעתלית. הטורקים חשדו כי התארגנה מחתרת יהודית נגדם. אנשי ניל"י הבינו כי סופם קרב וניסו לצאת מהארץ עם בני משפחותיהם. הצבא הטורקי פשט על זכרון יעקב ובעקבות הלשנות של שלוש נשים יהודיות לכד את אנשי ניל"י. יעדם העיקרי היה יוסף לישנסקי. הוא נפצע והצליח להימלט לשרון. בסופו של דבר – נתפס יוסף לישנסקי על ידי הטורקים ונכלא בדמשק עם חברו לניל"י נעמן בלקינד. שניהם נידונו למוות ונתלו בכיכר העיר.

בסיום מלחמת העולם, כשכבשו הבריטים את ארץ ישראל, הם קיימו קשר טוב עם הנהגת הישוב. משום מה המשיכו מנהיגי הישוב לנקוט בגישתם העוינת לאנשי ניל"י ששרדו את תקופת הרדיפות של השלטון העותמני. אהרון אהרונסון נהרג בתאונת מטוס במאי 1919. יוסף לישנסקי הובא לקבורה באוגוסט 1979 בחלקת עולי הגרדום בהר הרצל סמוך לקבר אבשלום פיינברג. התרומה המודיעינית של חברי ניל"י לבריטים היתה מוגבלת, אך זו היתה תעוזה יוצאת דופן בישוב יהודי קטן לפרוץ ביוזמה כזאת, ללא גיבוי של הנהגת הישוב באותה עת.

בהיסטוריה של המודיעין רואים את אבשלום פיינברג כאיש המודיעין היהודי הראשון של הישוב המתחדש בארץ ישראל. בית משפחת פיינברג שוחזר בחדרה בשנים האחרונות ופתוח לציבור כמוזיאון, המשמש זיכרון לפועלה של מחתרת ניל"י.

***

תודה לנאוה אגמון-בן-אלקנה

אולי יעניין אותך גם

יעל טרויכין, מנהלת פעילות טרנד מיקרו בישראל. קרדיט: טרנד מיקרו

טרנד מיקרו: 200 אלף מתקפות נגד מיליוני משתמשים בכסות הקורונה

"בראש המדינות המותקפות נמצאת אנגליה ואחריה צרפת, גרמניה, ארה"ב, איטליה וישראל שהיוותה יעד למספר אלפי מתקפות. המתקפות מתוכננות בתחכום רב", מסבירה יעל טרויכין, מנהלת פעילות טרנד מיקרו בישראל