משטרת ישראל בשביל ישראל

הספר על תולדות המשטרה, אינו עוד ספר יחסי ציבור, אלא אחד המשרטט את ההיסטוריה של הארגון מהימים שקדמו לקום המדינה ועד לזמננו

 כשקוראים את הכותרת של הספר, עוד לפני שמעיינים בו, מותר להניח כי זה עוד ספר של יחסי ציבור למשטרה, אך מיד כשפותחים את תוכן העניינים נגלית לנו תמונה מאד יוצאת דופן של מפת ישראל והתרומה הציונית המיוחדת של המשטרה לעיצובה של ארץ זו. קציני ההיסטוריה של משטרת ישראל, רפ"ק שלומי שטרית ופקד אורי קוסובסקי, חקרו והביאו את קורותיהם של ארבעים מבני משטרה היסטוריים בארץ וסיפורי המורשת הקשורים בהם או ביחידות שפעלו מתוכם. שינויים רבים עברו מבני המשטרה, בארץ החל במצדיות הדרכים העות'מאניות של המאה ה-19 דרך מצודות הטגארט הבריטיות של תקופת המנדט ועד מבני המשטרה המודרניים הנבנים בשנים האחרונות. הספר כולל הקדמה על תולדות השיטור בארץ ישראל מהתקופה העות'מאנית עד 2012.

ראשון המבנים הנסקרים בספר הוא תחנת גולן המודרנית שנחנכה ב-1999בקצרין והחליפה את תחנות קונייטרה וגשר בנות יעקב ששרתו את השלטונות הקודמים בגולן. בצמידות לתיאור התחנה מופיע סיפור מורשת מרכזי מתולדות היחסים עם תושבי הגולן הדרוזים – חלוקת תעודות זיהוי במהלך משברי ב-1981.

טבריה תורמת לספר את סיפורו של בכור שיטרית, יליד העיר, אשר שרת במשטרת המנדט והיה לימים גם שר המשטרה "המיתולוגי". תחנת המשטרה ההיסטורית בנצרת ("המוסקוביה" שנבנתה ב-1904) היא גם סיפורם של הביקורים החשובים בראייה עולמית של האפיפיורים בישראל ב-1964, ב-2000 וב-2009. בניין המשטרה ברחוב הראשי של רחובות הקיים ופעיל שם עד היום נחנך ב-1941 והיה גם מרכז הקשר עם אנשי "השומר" היהודים שהגנו בתקופת המנדט על אזור השפלה מפני התנכלויות של ערביי א"י לחקלאים באזור.

גם בספר זה מגייסים את הפסוק הקולע של המשורר שאול טשרניחובסקי "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו". הפעם זה המפכ"ל יוחנן דנינו הגאה לומר בהקדמתו לספר כי "בשביל ישראל" אינו רק ביטוי של גיאוגרפיה, זו גם שליחותה של המשטרה בשירותה לאזרח. המפכ"ל מצפה כי הביקור באתרי המורשת המשטרתיים יסייע בחיזוק הקשר בין השוטרים והארץ, ובין השוטרים ואזרחי המדינה הזאת.

לספר יש ערך נוסף בהיותו מדריך למסלולי טיולי מורשת בסביבות האתרים.

 

משטרת ישראל בשביל ישראל, הוצאת משטרת ישראל, 2014