מערכת גילוי מנהרות חדשה פועלת בדרום

העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם כי בגבול הדרום פועלת מערכת חדישה לאיתור מנהרות ונסיונות חפירה, שפותחה על ידי אלביט מערכות ובשיתוף מפא"ת

צילום: דו"צ

כשמונה חודשים לאחר מבצע "צוק איתן", העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח כי בגבול הדרום פועלת בחודשים האחרונים מערכת חדישה, שפותחה בהובלת צוות של חברת אלביט מערכות, אשר מאתרת ניסיונות חפירה של מנהרות טרור מרצועת עזה.

על פי הפרסום, צה"ל נערך לפרוס את המערכת לאורך כל הגזרה, במטרה להגן על יישובי האזור מפני חדירות מחבלים. בכתבה נכתב עוד כי המערכת כוללת שורה של חיישנים שהמידע מהם מנותח באמצעות מערכת שליטה המבוססת על פעולת אלגוריתמים. אלה מאפשרים לזהות בדיוק רב עבודות חפירה ומיקומים שלהן ללא התראות שווא. 

מדובר במערכת ראשונה מסוגה בעולם שפיתחה בארץ בזמן שיא מינהלת המחקר והפיתוח של משרד הביטחון (מפא"ת) והתעשיות הישראליות, בדומה למערכת "כיפת ברזל" של רפאל והתעשייה האווירית, כתשובה לאיום המנהרות שעוצמתו נחשפה במהלך מבצע צוק איתן. חלק מהמערכת הוצב לאורך הגבול, אך פריסתה המלאה לאורך הגבול עם רצועת עזה דורשת אישור של מערכת הביטחון והעמדת תקציב מתאים.

על פי "ידיעות אחרונות" גורמי ביטחון עדכנו את ראשי הרשויות בעוטף עזה בדבר כל התקדמות טכנולוגית לפתרון האיומים מעזה, ובשבועות האחרונים סיפרו להם על מערכת הגילוי החדשה.