"לחיזבאללה יכולות התקפיות בשטחנו"

האפשרות של עימות עתידי בגזרה הצפונית מחייבת את הצבא להתמודד עם כשירות מערך המילואים ביום בו תגיע הפקודה. מח"ט ירושלים על האימונים ועל האתגרים של הלחימה בצפון מול ארגון חיזבאללה, למוד הניסיון מארבע שנות מלחמה בסוריה

חטיבת ירושלים היא חטיבה עם מורשת מפוארת, שהוקמה כבר בתש"ח. במלחמת ששת הימים (1967) שחררה החטיבה את הרובע היהודי בבית לחם ובחברון יחד עם חטיבת הצנחנים. כשהצנחנים שחררו את הר הבית, הלכו לוחמי החטיבה לרובע היהודי. במלחמת יום כיפור (1973) החטיבה איישה 14 מ-16 המעוזים בתעלה, וספגה את ההתקפה המצרית. שליש מהכוח נהרג ושליש נלקח בשבי. שליש הלומי קרב עד היום.

משה דיין היה המח"ט הראשון של החטיבה, וחיים הרצוג המח"ט הרביעי. בהחלט נעליים גדולות למחליף בגרסת 2015, אל"מ יואב מרדכי.

"גדלתי בצוות אחד (בסיירת מטכ"ל, א.ה.) עם נפתלי בנט ועם עמנואל מורנו" (שנהרג בלבנון בפעולת הסיירת לאחר מלחמת לבנון השנייה, א.ה.), מספר אל"מ מרדכי בחיוך. ב-4 במרץ 1996 הוא שימש מפקד פלוגה בגדוד 12, גדוד ברק של גולני. בעת מרדף אחרי חוליית מחבלי חיזבאללה, סמוך למוצב ציפורן, פוצצו המחבלים מטען חבלה על הכוח. מפקד גדוד 12, סא"ל חוסיין עמאר, וסגן אורי הלמן נהרגו. יואב מרדכי נפצע אנוש מהרסיסים. 

הרופאים ניבאו לו שלא יוכל לחזור למסלול פיקודי, אבל מרדכי נלחם לחזור לחיים ונלחם לחזור לפיקוד בצה"ל, כשהוא אומר לרופאים: "אתם תראו, אני עוד אהיה מג"ד בגולני". והוא אכן היה. סגן מפקד גדוד 12 של גולני ב"חומת מגן", מפקד גדוד 13 במלחמת לבנון השנייה, ומ-2013 מפקד חטיבת הרגלים במילואים, חטיבת ירושלים.

עם כף רגל משותקת, ברך עם מגבלות תנועה, מפקד עכשיו מרדכי על חטיבת מילואים שמתכוננת למלחמה הבאה, קודם כל מול חיזבאללה בלבנון. 

אנחנו תופסים אותו לשיחה במפקדת חטיבת ירושלים בנחשונים. החטיבה משתייכת לאוגדה 340, עוצבת עידן, עוצבת המילואים של פיקוד המרכז. על פי החלטת הרמטכ"ל הקודם, בני גנץ, שארגן מחדש את האוגדות בצה"ל, היא הפכה ל"עוצבה רב-זירתית", כלומר אוגדת הכרעה. בדומה לאוגדות 36 ו-162, היא צריכה להיות מוכנה בכל רגע נתון להיות מופעלת בכל זירה: מסוריה ולבנון ועד עזה.

ב"חומת מגן" החטיבה גויסה לכיבוש בית לחם. במבצע "עמוד ענן" בעזה, בנובמבר 2012, החטיבה גויסה וחיכתה בדרום לכניסה הקרקעית, לתמרון שלא בא. גם במבצע "צוק איתן" החטיבה גויסה בצו 8, והחליפה באיו"ש את הגדודים שירדו לעזה.

"אנחנו, מפקדי ההווה, מחויבים להחזיק את הלפיד הזה של חטיבת ירושלים איתן. אנחנו מאוד מחויבים לערכי העבר", אומר יואב מרדכי בראיון לישראל דיפנס. "מה שמאפיין את מערך המילואים והמפקדים שלנו הוא האיכות האנושית. זו שמורת טבע אנושית. אנשים מאוד ערכיים, מאוד ציוניים, שנושאים על הכתפיים את החירות של עם ישראל".

ב-2014 זכתה החטיבה בפרס מפקד זרוע היבשה לחטיבה מצטיינת, בזכות איכות המילואים. "היו פה אימונים חדשניים, עם חשיבה מחוץ לקופסא. לא רק עשייה אלא גם למידה וחניכה". שנה לאחר מכן כבר זכה הגדס"ר של החטיבה בתואר הגדוד המצטיין בפרס נשיא המדינה.

לאחרונה עברה החטיבה אימון משמעותי. "אנחנו החטיבה הראשונה שמיישמת את המלצות האלוף רוני נומה לכשירות מערך המילואים: לבנות מערך אימון מורחב לשבועיים ברצף. זה שינה את מודל האימונים התלת-שנתי, שדיבר על אימון גדודי של שבוע. 

"החטיבה כולה גויסה בצאלים. ביצענו אימון של צוות קרב חטיבתי יחד עם גדוד שריון מחטיבת 847, שמשתתף איתנו בתוכניות האופרטיביות. ביצענו שבוע אימונים מלא באש. בדרך כלל אימוני המילואים הם גדוד אחרי גדוד אחרי גדוד. עשינו מעבר משגרה לחירום: גיוס כל מפקדי החטיבה, נוהל קרב שמדמה מלחמה, צבירת סד"כ, לקחנו את כל צוות הקרב החטיבתי לשטחי כינוס ברמת הגולן - ויצאנו לתרח"ט. כל השרירים של החטיבה נמתחו לנוהל קרב מלא, ויצאנו לתרגיל חטיבתי".

כאשר מדברים על הכנות לסיבוב חדש בלבנון, מה שמכונה כבר מלחמת לבנון השלישית, אתה כמח"ט מילואים לוקח בחשבון שהכניסה הקרקעית תהיה הפעם הרבה יותר מהירה ממה שראינו בקיץ 2006?

"הנחת המוצא היא שלמערך המילואים יהיו בין שלוש לארבע יממות מגיוס ליציאה למלחמה, ואת זה אנחנו מנצלים להצטיידות ואימונים. שמנו דגש על צוותי קרב משולבים של חי"ר, שריון, הנדסה וארטילריה, ועל לחימה בשטחים סבוכים. הרמטכ"ל גדי איזנקוט בא לתרגיל האחרון שלנו, יחד עם אלוף פיקוד צפון אביב כוכבי ואלוף פיקוד המרכז רוני נומה, והאמירה החזקה של המג"דים הייתה: 'זה אימון כמו במלחמה'. 

"זה היה המצפן שלנו באימון. להרים את הרף. אנחנו מבינים שבמלחמה יהיה קשה יותר. סגרנו מעגל של הפעלת אש, מיצוי מודיעין, הקרב המשותף, ולמדנו המון. שיפרנו כשירות ומוכנות. היה מאוד קשה, אבל היה שווה. 

"ההרגשה של הלוחמים, המפקדים והמפקדות היא של תחושת אמון בעצמם, ואנחנו מוכנים לכל משימה. יש לנו הרבה מה לשפר. ניצלנו פה הזדמנות נדירה. אנחנו החטיבה היחידה ב-2015 שעושה תרגיל, שוותיקי החטיבה לא זוכרים ב-25 השנים האחרונות. תרגיל חטיבתי מלא באש. הכוונה היא להרחיב את המודל הזה בשנים הבאות. אנחנו היינו מעין פיילוט".

יש כבר לקחים של הכוחות שפעלו בתוך עזה ב"צוק איתן", שאתה יכול ליישם בתרגיל כזה?

"ב'צוק איתן' פעלתי ללא לאות, כמו יתר עמיתיי המח"טים, כדי לגייס את החטיבה. היא גויסה בשלהי הפסקת האש. היינו בסבב המילואים השני שגויס. 

"גם אני וגם מפקדת החטיבה הסתובבנו בעמדות הקדמיות של החטיבות בגבול עזה. הכנו את עצמנו. בוודאי שאחרי 'צוק איתן' עשינו כינוסי מפקדים, ואלה שלחמו בתוך שטח עזה הציגו בהם את הלקחים. 

"אנחנו תופסים היום אחרת, למשל, את כל מרחב העורף של הלחימה. ב'צוק איתן' התברר שגם מרחב העורף הוא מרחב לחימה: ראה למשל את אירוע הפילבוקס, או את החדירה במנהרה לניר-עם, שבה נהרג, בין היתר, סא"ל דולב קידר.

"סוגיה שניה היא סוגיית האבטחה. האבטחה עכשיו צריכה להיות לא רק 360 מעלות, אלא גם כדורית, כלומר גם אבטחה לתת-קרקע וגם לגובה. אותה פלוגה - באותו תא שטח - צריכה לדעת להילחם בשטח פתוח, בשטח סגור ובשטח סבוך ומבוצר". 

סוגיית המנהרות, שהייתה מורכבת מאוד ללחימה לצה"ל ב"צוק איתן", רלוונטית למשימות האופרטיביות של חטיבת ירושלים?

"בוודאי שזה רלוונטי. אני רוצה לקוות שכשהעימות הבא בעזה יפרוץ, החטיבה תגויס ותילחם. עשינו על זה השתלמות מפקדים ותצוגות. אנחנו נערכים גם לעימות בדרום וגם לעימות בצפון, ולעשות את ההתאמות לכל זירה שבה יוטלו עלינו משימות.

"העוצמה של האויב בצפון היא עוצמה גוברת ומאתגרת יותר. ככל שנתכונן אליו, נדע לגזור ממנו התאמות. המצפן שלנו, ככלל, הוא לא עזה אלא הצפון".

מדוע חיזבאללה יותר מאתגר? בגלל כוח האש שלו? רמת החיילות של לוחמיו?

"בלי להיכנס כרגע לסבירות הכוונות של חיזבאללה, אנחנו מסתכלים על היכולות שלו. אנחנו מבינים שהוא צבר הרבה יכולות בסוריה. הוא שיפר מאוד את יכולת התמרון ואת היכולת להפעיל מסגרות גדולות, ולובש צורה שיותר קל לאתר בה מרכזי כובד ולפעול נגדם. הוא יודע להפעיל מסגרות פלוגתיות וגדודיות, עם פו"ש (פיקוד ושליטה), חבלה תקשוב ונ"ט. הם צברו הרבה ניסיון".

מה היכולות של חיזבאללה לשנע התקפה גדודית לתוך שטח ישראל?

"בעבר נערכנו לתרחיש שבו הם עושים הגנה נגדנו. לאור הלחימה שהם צוברים בסוריה, הם יכולים לפעול בהתקפה ולא רק בהגנה. יש להם מרחבי תמרון שונים משמעותית מאלה של עזה. 

"זה משליך על סוגיות לוגיסטיקה ותקשוב. האתגר שם מורכב יותר. יש להם יכולות התקפיות בשטחנו, שלא ייחסנו להם בעבר. בעבר הייתה להם יכולת חדירה נוסח הפיגוע בצובה והפעלת אש לחיפוי ורתק. חטיבת ירושלים מצידה נערכת להתקפה ולתמרון, וכוחות אחרים יעסקו בהגנה בגבול".

מה המשמעות של הפיכת אוגדה 340, ובתוכה חטיבת ירושלים, לאוגדה רב-זירתית?

"אנחנו צריכים להיות ערוכים לכל אחד מהעימותים. יש לנו סדר עדיפויות ברור לבניין הכוח, ואנחנו נערכים מתמרון רגלי מוגבל ועד תמרון ממוכן ועמוק. התמרון יהיה לא פחות עמוק ממה שראינו במלחמת לבנון השנייה, לפחות.

"בסבב הבא לא יהיו כניסה ויציאה, אלא כניסה אחת. בשום זירה אין שום אויב שיכול לעצור חטיבה מאומנת של צה"ל, אם נפעל בעוצמה ובנחישות בכל אחת מהזירות. ניכנס, ננצח ונשהה שם ככל שנידרש. קיבלנו הרבה תובנות ממלחמת לבנון השנייה".

איזה ניסיון ותובנות שלך כמפקד גדוד מ-2006 אתה מנחיל כמח"ט ב-2015?

"אנחנו נופתע. בסוף כשזה קורה - אנחנו נופתע. הרעיון הוא להיות במוכנות מנטלית: הקפצות, לדבר עם האנשים על שינוי הדיסקט ועל המעבר המהיר ממצב שיגרה למצב מלחמה. הימ"ח שלנו במצב טוב. לא מצוין, אבל בהחלט טוב. אנחנו מצוידים ואנחנו במקום טוב.

"למדתי מהמלחמה שכל מה שיכול להשתבש - ישתבש. וצריך לחייך לשינויים. למדתי על בשרי עד כמה חשוב שיהיו משימות ברורות ומוגדרות ושפה משותפת בין מפקדים. במלחמת לבנון השנייה לא היה קשר בין משימה לבין מטרה. לא היה ברור האם יש כיתור, בידוד או השתלטות. לא היה ברור מה ההישג הטקטי שהכוח נדרש לבצע.

"אני אומר לאנשים שלי: אני לא מקדש ברדק, אבל בואו נחייך בפני שינויים. בואו נקפיד על היסודות: שתהיה שפה צבאית ברורה, שיהיה פיקוד מוכוון משימה". 

לתחושתך, הוויכוח אם ניתן להכריע מהאוויר או שנזדקק לתמרון קרקעי הסתיים, או שהוא עדיין נמשך במטה הכללי?

"תפיסת עולמי היא אחת: הסכסוך בינינו לבין אויבינו הוא על קרקע. בסוף ההכרעה היא להגיע לשטח, לקרקע, לשלוט בו מבצעית, ואת זה אי אפשר לעשות באש מנגד. התמרון יהיה נחוץ בכל מימד של פעולה שבו נרצה להכריע את הצד השני. תראה את מלחמת עיראק, אפילו האמריקאים חשבו שאפשר להכניע את העיראקים ב'הלם ומורא', בתקיפות אוויריות - אבל בסוף פעלו בתמרון משמעותי. 

"תשפוט את מלחמת לבנון השנייה: צרבנו טוב טוב בתודעה של חיזבאללה את העובדה שהם לא רוצים לחזור למה שהשארנו להם שם. זה משהו שאתה עושה רק בקרקע. אין לי ספק שב'צוק איתן', אם היו רוצים, הטנקים והנגמ"שים היו מגיעים לכל מקום בעזה. זה מימד הרתעתי אחר".

אפשר היום בכלל לנצח ולהכריע אויב היברידי, לא סדיר, כמו חמאס וחיזבאללה?

"אני מפקד חטיבה. אני לא עוסק בסוגיות של הכרעה. אני עוסק בלהשמיד אויב ולמנוע ירי לעורף מהגזרה שלי, עד שאני מקבל משימה אחרת. בשפה הטקטית יש לי משימה, ואני צריך לבצע אותה. אני פועל ברובד של הדברים הברורים".

אולי יעניין אותך גם