לוחמה רשתית: גדודי חושן

"אנחנו מספקים כיסוי תקשורת לכוחות", מסביר סרן (במיל') צבר, מ"פ הפעלה ותקשורת בגדוד. "כמו שיש תא סלולרי שמעניק קליטה למכשירי טלפון נייד, אנחנו דואגים שתהיה לכוחות קליטה"

על רקע המאמץ הקרקעי במסגרת מבצע "צוק איתן", שנועד לפגוע בתשתיות הטרור של חמאס ברצועה, גדודי הקשר המטכ"ליים פועלים להבטחת הפעילות התקינה של מערכות הקשר, הפיקוד והשליטה והבקרה. מדובר במערכות חשובות ללחימה, ומאפשרות חיבור בין הכוחות הלוחמים לבין חדרי המלחמה בעורף.

אחד מהגדודים הללו מופקד על אמצעי תקשורת מתקדמים ומוצפנים עבור כוחות צה"ל. כיום פרוס הגדוד במספר מיקומים סביב רצועת עזה. "אנחנו מספקים כיסוי תקשורת לכוחות", מסביר סרן (במיל') צבר, מ"פ הפעלה ותקשורת בגדוד. "כמו שיש תא סלולרי שמעניק קליטה למכשירי טלפון נייד, אנחנו דואגים שתהיה לכוחות קליטה", אמר.

במסגרת זו מופעלים תאי קשר – רכבים המצוידים במערכות תקשורת ואנטנות, שמסייעים לפעילות אמצעי התקשורת המדוברים. מתאר הלחימה ברצועה מלא בשטחים הבנויים בצפיפות, וכדי שהפלוגה המתמרנת בשטח תוכל לתקשר עם מפקדיה גם מתוך הסמטאות הצרות של עזה – נדרשת היערכות טכנולוגית מיוחדת. "המבצע הזה לא מיוחד מבחינתנו, אנחנו כבר רגילים להיות בשטח", תיאר סמל גל, מפקד צוות בגדוד התקשוב. "כל תרגיל של חטיבה או אוגדה דורש נוכחות שלנו, ואנחנו לוקחים חלק גם במבצעים מיוחדים. החיילים שנמצאים עמוק בשטח צריכים כיסוי קשר, ואנחנו התווך ביניהם לבין המִפקדה שלהם", הסביר.

גדוד אחר פועל במקביל בפריסה סביב הרצועה, כשתחת אחריותו נמצאות התשתיות הנייחות עבור הכוחות: ממערכות של אגף המודיעין וחיל האוויר בכל הארץ, ועד למערכות בקרה ושליטה של כוחות היבשה. הגדוד מהווה, בעצם, את ספק התקשורת של צה"ל. "אנחנו אוטוסטרדת המידע של צה"ל", הסביר ראש הצוות הטכני של פלוגת דרום בגדוד, רס"ר אבירן. "כל העולם, וצה"ל בהתאם, בנויים היום על אפליקציות – מטוס שיוצא לגיחה מעל עזה לצורך איסוף מודיעין, לדוגמה. ללא התיווך שלנו המטוס לא יכול להעביר את המידע לחמ"לים שבמטה הכללי. אם החטיבה או האוגדה לא תחובר לתקשורת שלנו, התמונה בשטח לא תהיה ברורה", פירט. בתוך כך, מאז תחילת מבצע "צוק איתן" קלט הגדוד את כלל החטיבות שהגיעו למרחב הלחימה סביב רצועת עזה.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר חיל הקשר והתקשוב