"כל גבולות ישראל חשופים לחדירת מנהרות"

יוסי לנגוצקי, האיש שהקים את היחידות הטכנולוגיות בחיל המודיעין של צה"ל וחתן פרס ישראל אמר בכנס היבשה הבינלאומי בלטרון כי "הכישלון לטפל במנהרות הוא מערכתי ולא טכנולוגי. יש פתרונות מתעשיית הנפט העולמית. הבעיה היא שבמפא"ת מנסים להמציא את הגלגל"

צילום: ישראל דיפנס

"כל גבולות ישראל חשופים לחדירת מנהרות", אומר יוסי לנגוצקי. "זה מאפשר לאויב להשיג הפתעה. האויב מודע לנקודת התורפה של ישראל. ארגוני הטרור ממשיכים לחפור מנהרות בעזה ולבנון. אמרתי לפני עשר שנים לגנץ שהיה אז אלוף פיקוד צפון שחופרים לו מנהרות. האיום הגדול ביותר הוא השתלטות על נקודות או שטחים חיוניים. במיוחד בצפון. אפשר להשתמש בהן לחטוף חיילים או אזרחים.

"בקוריאה הצפונית חפרו מנהרות לאזור שכנתה הדרומית באורך של 250 ק"מ. בממד של 2*2 מטרים. הם ירדו לעומק של 140 מטרים כדי שלא ישמעו את הרעשים ועלו למוצבים של הדרום. סביר להניח שמנהרות כאלו יש גם בצפון שלנו. אולי לא 140 מטרים, אבל קרוב. מנהרה כזו מאפשרת להעביר מאות לוחמים לתוך שטח ישראל בתוך שעתיים. המשמעות היא חטיבה של חיזבאללה בתוך שטח ישראל. זה איום שאנחנו חיים איתו כבר שנים. חיזבאללה כבר הוכיח שהוא חופר מנהרות בלבנון וסוריה.

"הנתיב הקריטי לפתרון הוא איתור המנהרות. אם תאתר את המנהרות תנמע מהצד השני להשתמש בהן. את זה אני טוען עבר עשור. אם הצד השני יודע שאתה יודע איפה הוא, זה יגרום לו להפסיק להשתמש בהן.

"חפירת מנהרות יוצרת גלים ססמים. אפשר לצור גדר ססמית תת קרקעית. זה פתרון שקיים בעולם כבר עשור. לוקחים גלאים לעומק של כמה עשרות מטרים, שמים גלאי כזה כל כמה עשרות מטרים, והם יוצרים רשת איתור מנהרות. זה כל כך פשוט. המכון הגיאופיזי של ישראל, הוא גוף לאומי, כבר 15 שנים מציע את שירותיו למשרד הביטחון. רק בשנים האחרונות עושים זאת.

"ב-2005 אפשר היה לעשות גדר כזו ב-20 מליוני דולרים. שמתי הצעה כזו על השולחן. מה שקרה שבמקום לקחת גלאים מתעשיית חיפושי הנפט, במפא"ת שלוש פעמים ניסו לפתח גלאי יותר חכם ממה שקיים. במקום לקחת מה שהיה על המדף ולהשתמש בו. סוף כל סוף אני חושב שהבינו את הטעות.

"הבעיה שטרם נפתרה היא גילוי מנהרות דוממות. כלומר, מנהרה שנחפרה מזמן ואין בה רעשים. איך מגלים אותה? איך מגלים חלל ריק בתווך תת קרקעי. בחיפושי נפט המאמצים התמקדו במאות ועד אלפי מטרים. אם לפני עשור היינו מתמקדים בעשרות מטרים, כבר היה פתרון. תן את זה לאחת מהיחידות הטכניות של אמ"ן, והן ימציאו פתרון. אבל בשביל זה צריך אנשי מקצוע, לא קצינים שחושבים שהם מבינים.

"מפא"ת מתנהלת בעצלתיים בנושא המנהרות. לפני עשר שנים פנו שלושה גורמים ישראלים למפא"ת עם פתרונות - התעלמו מהם. מערכת הביטחון בנויה למלחמה, לא לפתרון נישות טכנולוגיות. צריך שזה יטופל על ידי גורמים מקצועיים. במשרד הביטחון אין אנשים שמבינים את ההצעות שמגישים להם. ביחידה הטכנולוגית של אמ"ן יש אנשים שמשרתים 40 שנים והם ברמה של אנשי NSA. אין היום תכנית על לפתרון המנהרות. זו לא בעיה טכנולוגית , אלא מערכתית. במפא"ת מאפיינים דברים שלא צריך. מי שאשם בזה שאין פתרון למנהרות, אלו קברניטי צה"ל ומשרד הביטחון בעשור האחרון".

במהלך הדיון התפתח וויכוח בין לנגוצקי לסגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף (מיל') יאיר נוה שטען בפני לנגוצקי כי הוא אומר את הדברים כאשר אין איש ממפא"ת מולו לענות לו על האשמותיו.

אולי יעניין אותך גם

הפנטגון. צילום ארכיון: Bigstock

הפנטגון עובר לעבודה מרחוק

שר הביטחון האמריקני מארק אספר הורה לבכירי מטה משרד הביטחון המסוגלים לעבוד מרחוק לעשות זאת, כדי לסייע במאבק נגד התפשטות נגיף הקורונה