ישראל לא תוכל לעמוד מול "בליץ" של רקטות וטילים

מכת נגד הרסנית ולא מידתית תוכל למנוע מצב בלתי אפשרי מתושבי ישראלישראל לא תוכל לעמוד מול "בליץ" של רקטות וטילים

כבר ממש לא משנה אם ברגע זה מכוונים אל מרכז האוכלוסייה בישראל עשרת אלפים או שלושים אלף רקטות וטילים. זה לא משנה כי ברור ששיגור מתמשך של כלי נשק אלה הוא בלתי נסבל במדינה כמו ישראל.

עיתון בריטי קיבל מידע שהסורים העבירו לחיזבאללה טילי "סקאד" וכלי התקשורת בישראל חוגגים על הידיעה. נו באמת. טילים כאלה הועברו בשנתיים האחרונות לידי חיזבאללה. וללא קשר, חיזבאללה כבר מצויד ברקטות כבדות, עם יכולת לפגוע במרכזה של מדינת ישראל בראשי קרב כבדים וקטלניים.

מה עושה המדינה? בסופו של תרגיל העורף הגדול האחרון, אמר מתן וילנאי, השר לביטחון העורף, כי הוא מרוצה. אלו דיבורים בעלמא. שום תרגיל, גם של כוחות פיקוד עורף גדולים פי חמישה מכפי שהם כיום, לא יוכל לטפל בבעיות ובכאוס שייווצר בישראל אם הרקטות והטילים יתחילו ליפול. את זה יודעים כל ראשי מערכת הביטחון אבל התרגילים האלה אמורים להרגיע את האזרחים. אז חלקם אולי נרגעים, אני ממש לא. כאשר מדובר בסד"כ הרקטות שיש כיום בידי החיזבאללה והחמאס, ברור שמדובר באופרה אחרת.

מה הפיתרון? אין כמובן פתרונות קלים, אבל יש בכל זאת דבר שניתן לעשות וזה לא נעשה. אם מסתכלים על צורת התגובה של צה"ל לירי של רקטות מרצועת עזה, ברור גם מה תהיה התגובה ל"טיפטוף" של רקטות, נגיד על צפון הארץ ולאחר מכן גם על אזורים מרכזיים יותר. בכל פעם שמשוגרת רקטה לעבר ישובי עוטף עזה, מפציץ חיל האוויר פתח של מנהרת הברחה או מחנה נטוש של החמאס. ממש יופי, ממש תגובה הולמת. את הצחוק במטה החמאס בעזה שומעים עד שדרות ואשקלון.

מדינת ישראל חייבת להבהיר לצד השני ובצורה נחרצת , כי אחרי שיגור של רקטה אחת לצפון או למרכז הארץ "דלתות הגיהינום" תפתחנה מול פרצופו. מה זה אומר? לא שיגור של כוחות קרקעיים בציד רב נפגעים אחרי המשגרים, לא כיבוש של מעוזי חיזבאללה בכפרים שהפכו בסיסי רקטות ועכשיו כנראה גם של טילי קרקע-קרקע מדגם "סקאד" באדיבות סוריה. מה שצריך להבהיר לצד השני הוא שהמכה שתונחת עליו תהיה לא מידתית, לא מאוזנת ולא מרוסנת. צריך להבהיר שישראל לא יכולה להרשות לעצמה יומיים של מלחמת התשה מול רקטות וטילים. ישראל לא תוכל לעמוד ב"בליץ" רקטות וטילים בסגנון מלחמת העולם השנייה. ישראל לא בנויה לכך גם אם פיקוד העורף יקיים עוד עשרה תרגילים רבי הרף שבסופם השר וילנאי יביע סיפוק.

תגובת הנגד, צריך להסביר לחיזבאללה ולחמאס, תהיה לא רק כואבת אלה הרסנית בצורה כזו שהיא לא תאפשר התאוששות. אם ניקח למשל את לבנון. זו לא מדינה שיש בה ארגון טרור חזק. זהו ארגון טרור שמחזיק מדינה שלמה בגרונה.

לכן אם יתחילו שיגורים מלבנון, צריך לצה"ל לשתק את לבנון. פגיעה מיידית בתחנות הכוח, במערכות המים ובמערכות תשתית אחרות, יביאו לכך שהלחץ על החיזבאללה יהיה אדיר להפסיק את הירי. זה כמובן חייב לבוא במקביל לפגיעה קשה בכל מקום ממנו משגרים ושבו יש לפי מידע מודיעיני מאגרי רקטות וטילים. אם הכפריים בלבנון יבינו כי מחסני הרקטות שהוקמו מתחת לשדותיהם משמעותם שהם יסיימו את חייהם עלי אדמות יהיה להם תמריץ לסלק אותם משם.

חיל האוויר וגם אש קרקעית מדויקת יכולים להביא ללחץ הזה, אבל הפוליטיקאים לא נותנים לצה"ל לעשות את העבודה. כוח האש של צה"ל לא הופעל עד היום בצורה כזו שתרתיע. לארגוני הטרור יש רקטות, גם לצה"ל יש אבל לא רק. לצה"ל יש חיל אוויר ענק עם מערכות נשק הרסניות מאוד. רק מכת נגד מיידית וחזקה בצורה ברורה ימנעו מלחמת התשה שישראל לא מסוגלת לעמוד בה למרות כל דיבורי ההבל של הפוליטיקאים על "חוסנו של העורף".

אולי יעניין אותך גם

דובר צה"ל

20 שנה אחרי יציאת צה"ל מלבנון: המ"מ שהפך למח"ט כפיר

"פני השטח בלבנון שונים לחלוטין מאשר ביהודה ושומרון ועזה, שטחים שחטיבת כפיר רגילה אליהם. לוחמי כפיר מכירים ורגילים ללחימה בשטח בנוי, ובלבנון יהיה עליהם להתרגל ללחימה בשטח סבוך", מסביר אל"מ ערן אוליאל מח"ט כפיר