"ישראל היא חברתנו היחידה במזה"ת"

על רקע המציאות המשתנה במזרח התיכון והאפשרות להקמת מדינה כורדית עצמאית, אחד ממנהיגי הכורדים בסוריה בראיון טלפוני מיוחד עם ישראל דיפנס. "הטורקים תומכים בצד הלא נכון", הוא אומר ומבקש להבהיר כי הלחימה בדאעש תהיה ארוכה  

צילום:AP

המצב בסוריה מיוחד. הכורדים הם אחת הקבוצות הותיקות בסוריה, עם היסטוריה ארוכה של מלחמת עצמאות", אומר אחד ממנהיגי הכורדים בסוריה שביקש להישאר בעילום שם, בראיון טלפוני מיוחד שערך עם ישראל דיפנס. "בתאריך 17.3.2016 הוכרזה אוטונומיה כורדית בצפון סוריה. האוטונומיה אין משמעותה התנתקות מסוריה, אלא אפשרות לכורדים לקיים שלטון עצמאי באזורים שלהם תחת שלטון מרכזי סורי. מעין פדרציה סורית. 

"באטונומיה הכורדית חיים מיעוטים אחרים בכבוד ובשלום. האוטונומיה מייצגת את כל המיעוטים האתניים באותו אזור. אנו מאמינים שרוסיה וארה"ב צריכות לתמוך בפדרציה. אנחנו עוקבים אחרי הדיונים בז'נבה, ונראה כי המעצמות רוצות פדרציה בסוריה. ההנהגה של הפדרציה מעורבת - גבר ערבי ואשה כורדית. זו פדרציה שמבוססת על ערכים דמוקרטיים. פדרציה שאינה מבוססת על דת". 

"המצב עכשיו הוא שיש הגנה של קבוצות כורדיות חמושות תחת השם YPG על הפדרציה. אלו קבוצות צבאיות שלנו שמגינות על האנשים מפני טרוריסטים. קבוצות אלו גם פועלות לבסס את השלטון האזרחי בפדרציה הכורדית בסוריה. יש לנו מעין מוסדות מדינה שמנוהלים על ידי הכורדים. מערכת משפט, כלכלה, וכל מה שצריך לנהל חיים אזרחיים. וזה עובד. יש שגרה", אומר המנהיג הכורדי. 

הממשל הסורי לא מתערב?

הפדרציה הכורדית מורכבת משלושה אזורים כורדים עצמאיים בצפון סוריה - Jazira, Kobani ו-Afrin. לאזור המאוחד קוראים בשם חדש - Rojava. "מאז הכרזנו על הקנטון הכורדי באפרין, קמישלי וקובני, רק בקמישלי יש חלק קטן של חיילים סוריים. הם לא משפיעים על חיי השגרה. הכורדים שולטים על כל האזור", אומר המנהיג הכורדי.  

"אנחנו מכבדים את כל הקבוצות שחיות באדמה ההיסטורית של הכורדים. ההיסטוריה שלנו בסוריה בת 5000 שנים. אנחנו אנשים של אנשים. לאחר הרבה שנים של סבל, הכורדים רוצים לגור בחברה מסורתית ושקטה".

אתם רוצים מדינה עצמאית?

"היסטורית, האזור הכורדי פוצל על ידי הממשל בסוריה לשלושה אזורים. לפי שיקולים פוליטיים. מה שקרה לאחר השחרור של ג'אזירה וקובני, הוא שמרבית האנשים ראו איך הכורדים משלושת האזורים נלחמים יחד. נכון לעכשיו, כל שלושת האזורים ג'אזירה, קובני ואפרין - הם גוף אחד", אומר המנהיג הכורדי. "גם היחסים שלנו עם הכורדים בעירק טובים מאד. הגבול בינינו פתוח לעסקים ומסחר.

"לכורדים יש זכות היסטורית להגדרה עצמית. בגלל הכיבוש של אדמת הכורדים בסוריה, עירק ואיראן, לכל חלק כורדי במזרח התיכון יש חוויה אחרת מהשני. אבל אם תשאל, כל כורדי ירצה מדינה משלו. אני לא יודע מתי היא תקום, אבל שהתנאים יבשילו תהיה מדינה. כאשר הכרזנו על אוטונומיה זכינו לגינוי מכל הצדדים הערביים. לצערי, מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה, השלטון והאופוזיציה לא הסכימו על כלום  - חוץ מהתנגדות להקמת אוטונומיה כורדית. 

"לאורך ההיסטוריה האוכלוסייה הכורדית לא פחדה. לא מחבל התליה של האיראנים, התקפות גז, או רצח העם בטורקיה. האנשים הראשונים שעמדו נגד הממשל הסורי ב-2004 היו כורדים. באותו זמן אף קבוצה מוסלמית לא עשתה זאת. אז לא פחדנו מהמשטר הסורי כי הייתה לנו זכות לחיות איך שאנחנו רוצים".

הטורקים לא עושים לכם חיים קשים? 

"הטורקים סובלים מכורדיש-פוביה", אומר המנהיג הכורדי. "יש לנו גבול משותף באורך 900 ק"מ. אנחנו מבינים שצריך שכנות טובה. מתוך אינטרס. הטורקים תומכים בצד הלא נכון [הכוונה לדאעש]". 

 

חינוך איסלאמי קיצוני

"במזרח התיכון יש מחלה, וקוראים לה טרור. ובמחלה הזו אי אפשר להילחם בלי כורדים", אומר המנהיג הכורדי. "לטרור עכשיו יש הרבה סוגים. הכי גרוע זה דאעש. השני הוא ארגוני מורדים. הם כמו דאעש. זה אותו רעיון ברברי. תשאל אנשים באידליב בסוריה שנמצאת בשליטת גאבת אל נאסרה איזה חיים יש להם. שגרה שמבוססת על עונשים מלפני 1400 שנים. אם החנות שלך פתוחה כשאתה שומע תפילה מהמסגד, הם מכים אותך. 

"דאעש התחיל לפני כמה שנים כגוף עם כמה מאות לוחמים. זה הכול. הוא גדל לממדים שלו היום כי יש מדינות שעוזרות לו. רוסיה פרסמה עדויות למסחר בנפט בין דאעש לטורקיה. צריך להבין ש-75 אחוזים מדאעש שייכים לקהילה הסונית. זו עובדה. אם בוחנים את המפה של "מדינת דאעש" הערים החזקות כמו מוסול בעירק, רקע ודיר א-זור בסוריה, אלו ערים באזורים סוניים.

"אפשר להכריע את דאעש אם חותכים לו את קווי האספקה. משרד הביטחון הרוסי הציג ראיות איך בדאעש מתפרנסים ממכירת נפט לטורקיה. מאות משאיות נפט עושות דרכן כל יום לטורקיה. דבר שני הוא להילחם נגד האידיאולוגיה הזו. צריך להילחם בזה עם אידיאולוגיה אחרת. בלי זה, כל הקהילה הבינלאומית תסבול.

"וצריך לזכור שתמיד יהיו קבוצות שלא ירצו לחיות אתך. גם אחרי עידן דאעש. בשביל זה צריך לבנות חומה בין קבוצות שלא יכולות לחיות יחד. כמו בישראל. יהיה מי שירצה לחיות אתך. ומי שלא, אין לך ברירה אלא לבנות חומה. אתה לא יכול להכריח קבוצות אחרות שלא רוצות בכך לחיות אתך".

איזו אידיאולוגיה יכולה להחליף את זו של דאעש?  

"לאחר מה שקרה בבריסל, התפרסם שהחומרים הלימודיים בבלגיה למוסלמים נקבעים על ידי הסעודים. זה התחיל בסוף שנות ה-70", אומר המנהיג הכורדי. "רוב החומר הלימודי מגיע מתנועת הווהאביה. לרוע המזל החומר הזה, הרעיונות האלו, מגיעים ונטמעים בקרב האנשים הסונים. אלו רעיונות שנלמדים במזרח התיכון ובאירופה. אם תשאל ערבי סוני אם הוא רוצה לחיות במדינה איסלאמית או במדינה מודרנית - הוא יבחר לחיות במדינה איסלאמית. צריך להחליף את החינוך אם רוצים שלום אתם. זה תהליך ארוך". 

מה לגבי חברים טובים במזרח התיכון? 

"ראש הממשלה הראשון בעולם שתמך בעצמאות הכורדים הוא בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל. אנחנו אסירי תודה למה שהוא אמר. למה שישראל עשתה. היא דוגמא לכורדים", אומר המנהיג הכורדי. "אין לכורדים חברים אחרים במזרח התיכון מלבד ישראל. אנחנו יודעים שבשביל ביטחון של הדורות הבאים אנחנו צריכים לשתף פעולה ולעבוד יחד מול הטרור. 

"צריך להסתכל למציאות בעיניים. אנחנו מנסים להסביר לשכנים שלנו בקהילות אחרות שאנחנו תומכים בשלום ודמוקרטיה. כאשר אנו רואים את התגובה של האנשים, זו תגובה שלילית. לדוגמא לפני כמה ימים הייתה פגישה של הליגה הערבית סביב זה שהם נגד אוטונומיה כורדית. פגישה מיוחדת רק בשביל זה. למה יש להם סטנדרטים כפולים? הם נגד אנשים שרוצים לחיות בשלום? 

לא קיבלנו תמיכה הצהרתית מאף קבוצה אחרת במזרח התיכון. גם לא נקבל. אנחנו מאמינים בכוח שלנו ובזכויות שלנו. 

"אם רוצים להבין את התרבות הטורקית או הערבית, יש לנו דוגמא טובה. כאשר קובני, עיר כורדית בגבול טורקיה הייתה בשליטת דאעש, הם קיבלו תמיכה מטורקיה ומדינות סוניות. כאשר הכורדים החליפו את דאעש, הם היו נגדנו. כרגע הם משתמשים בפוליטיקה ישנה למשוך אותנו לפתרון פוליטי כמו הישן שהיה בסוריה. זה מבחינתנו לחזור אחורה בזמן. אסד האבא ואטאטורק כבר רימו אותנו בעבר. לא ניתן לזה לחזור". 

 

יחסים טובים עם רוסיה

"הלחימה בדאעש תהיה ארוכה. רוב האוכלוסייה בקהילות הערביות תומכות בדאעש", אומר המנהיג הכורדי. "הם יעשו הכול לתמוך בארגון הזה. דאעש מנצל את האוכלוסייה הסורית להילחם בשורות הארגון. יש גם שיתוף פעולה של מדינות מסוימות עם דאעש. כולל אספקה ומודיעין. לפי רוסיה, לוחמים של דאעש קיבלו טיפול בבית חולים בטורקיה. מדינות מעלימות עין. לא יודע למה". 

יש לכם קשרים עם רוסיה? 

"כרגע יש לנו יחסים טובים מאד עם רוסיה", אומר המנהיג הכורדי. "לפני כמה חודשים פתחנו משרד לעניני כורדים במוסקבה. כרגע לממשל במוסקבה יש תפקיד חשוב במזרח התיכון. אנחנו מאמינים במדינות שרוצות להשכין שלום בסוריה". 

לסיום, מה הציפיות שלך מישראל? 

 

"יש קהילה גדולה של אחים כורדים בישראל. הם חיים בדמוקרטיה ושלום", אומר המנהיג הכורדי. "אנחנו מצפים מישראל לבנות קשרים עם הכורדים. אנחנו מצפים מישראל להיות יותר אקטיבית במזרח התיכון. היא צריכה לבחור את האנשים הנכונים. אנו מאמינים שאם ישראל תעזור לכורדים בסוריה, זה יהיה מתכון לעתיד בטוח יותר של שני הצדדים".