יחידת "שלדג" מקבלת מפקד חדש

יחידת העילית של חיל האוויר מחליפה מפקד. את סא"ל א' היוצא יחליף סא"ל ע'

מימין מפקד שלדג היוצא (המצדיע), סא"ל א'. משמאל מפקד כוחות אוויר מיוחדים, אל"מ ב' ומאחוריו מפקד שלדג הנכנס, סא"ל ע'

אתמול (ד') בשעות הערב התקיים טקס החלפת פיקוד על יחידת שלדג, בבסיס פלמחים. את הפיקוד על היחידה יתפוס סא"ל ע'. 

"בשנים האחרונות היחידה פעלה במבצעים מיוחדים רבים, בזירות שונות - קרובות ורחוקות. לקחנו חלק בכל המערכות בהן צה״ל וחיל האוויר פעלו בניהם מבצע ״צוק איתן״ בקיץ שעבר", אמר מפקד שלדג היוצא, סא"ל א':  "ברוח היחידה תמיד שאפנו ונשאף לקחת חלק בכל זירה ובכל לחימה, ולהביא לידי ביטוי את היתרונות והיכולות המיוחדות שקיימות כאן".
 
יחידת שלדג הינה יחידה מובחרת ומסווגת, ולכן רוב פעילויותיה, ייעודה, ופרטים רבים אחרים אסורים בחשיפה. ניתן לומר כי היחידה מתמחה ביעודים שונים, עוסקת בתקיפה, ובפעילויות מודיעין בגזרות רבות. יחידת שלדג היא יחידת הקומנדו של צה"ל בחיל האוויר הישראלי. היחידה כפופה למפקדת כוחות אוויר מיוחדים (מכא"ם).
 
היחידה הוקמה בשנת 1974 בעקבות לקחי מלחמת יום הכיפורים, במהלכה התקשה צה"ל בביצוע מבצעים מיוחדים. מייסד היחידה ומפקדה הראשון היה אל"מ מוקי בצר. בראשית דרכה, תפקדה היחידה כפלוגת מילואים ובשלב מאוחר יותר, בזכות תמיכתו של סגן הרמטכ"ל באותם ימים, רפאל איתן, הוחלט בינואר 77' להפוך את היחידה ליחידה סדירה. רק בהמשך דרכה הפכה היחידה ליחידה מיוחדת ייעודית של חיל האוויר.
 
בשנת 2011, מונה המפקד השישי של היחידה, רב אלוף (מיל') בני גנץ, לתפקיד הרמטכ"ל העשרים של מדינת ישראל.

אולי יעניין אותך גם

המכ"ם של אלתא. צילום: מתוך אתר תעשייה אווירית

מכ"ם מתקדם חדש תוצרת אלתא בספינות סער 5

המכ"ם נועד למשימות של גילוי ומעקב אחר איומים והנחיית מערכות נשק שונות. על פי פרסום זר, באחת הספינות של חיל הים המערכת כבר מותקנת, וכי היא תותקן בעוד כלי שיט אחד לפחות