חילופי פיקוד בתותחנים

תא"ל אלון קלוס יחליף את תא"ל רועי ריפטין. לפיתחו של הקתמ"ר החדש יתגלגל אחד המכרזים הגדולים בצה"ל על החלפת תותח ה"דוהר"

תמונה באדיבות דובר צה"ל

"המזרח התיכון וגם הגבולות הקרובים אלינו משתנים בשנים האחרונות", מספר תא"ל ריפטין בראיון לאתר צה"ל. "בתקופה כזו צריך לוודא שאנחנו כל הזמן מתאימים את עצמנו לאותם איומים.

"בזמן המבצע החיל חזר למרכז הבמה מבחינת ההישגים והיכולות שלו", נזכר תא"ל ריפטין. "שנים רבות לא הגענו להפעלת החיל בצורה כל כך מסיבית". לדבריו, הייתה זו הפעם הראשונה בה מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"ם) של חיל התותחנים, מערך "רוכב שמיים", הופעל בהיקף רחב". 

כתוצאה מההצלחה, הוחלט להניע שוב את פרויקט פיתוח "האח הגדול" של דגם ה"סקיילארק" של "רוכב שמיים" - "דוהר שמיים". "הכטב"ם החדש ישמש את רמת החטיבה, ויהיה כוח איסוף מודיעין אורגני עבורה", מסביר תא"ל ריפטין. "הוא יהיה גדול יותר ויוכל לעוף למרחקים ארוכים יותר ולשהות זמן רב יותר באוויר". ל"דוהר שמיים" יהיו יכולות צילום ותצפית מתקדמות יותר, והוא יוכל לשאת משקלים כבדים - יכולת שתאפשר לו לשאת ציוד איכותי מסוגים שונים".

עוד על הפרק - רקטות מדוייקות

בתוכנית הרב-שנתית "גדעון" (לינק), החליט הרמטכ"ל כי יש לצמצם את הנשק הסטטיסטי של צה"ל ולהתמקד בנשק מדויק. כחלק מתהליך זה, גם חיל התותחנים הולך ומפתח את עולם החימוש המדויק שלו. בשנה האחרונה נכנסה לשימוש רקטה חדשה, ה"רומח", רקטה שמצטיינת בדיוק שלה ונותנת מענה מבצעי לאוגדה. "השימוש ברקטות כאלו מאפשר לנו לסגור מעגלי אש ביעילות", מפרט תא"ל ריפטין. "מדובר ברקטה בייצור ישראלי שיכולה לעוף למרחק של כמה עשרות קילומטרים ולפגוע במטרה בדיוק גבוה מאוד. זו יכולת חדשה בצה"ל ובעולם". צה"ל מצטייד בימים אלה במספר גבוה של רקטות מסוג זה.

מחליף ל"דוהר"

פרויקט גדול שמשאיר אחריו תא"ל ריפטין למחליפו בתפקיד הינו הצטיידות בגרסה חדשה של התותח המתנייע (תומ"ת). בחיל התותחנים מבינים כי שנותיו של התותח הנוכחי הן ספורות, וכי המהלך הוא בלתי נמנע. התותח החדש מיועד להחליף את תותח ה"דוהר", M-109, שנמצא בשירות צה"ל כבר עשרות שנים, ומסוגל לירות לטווח של כ-27 ק"מ בלבד. התותח החדש עתיד להיכנס לשימוש בשנת 2019, כשטווח הירי שלו יעמוד על כ-40 ק"מ, ויביא למהפכה בתחום התותחנות בצה"ל.

לכתבה המלאה באתר צה"ל