חוקרים מרפאל הצליחו לעקוב אחרי הסמארטפון על ידי ניטור הסוללה

חוקרים מחברת רפאל ואוניברסיטת סטנפורד הצליחו להוכיח שניתן לעקוב אחרי סמארפון באמצעות ניטור צריכת החשמל של הסוללה - ללא צורך בהרשאות מצד המשתמש

shutterstock.com

בשנת 2013, היה זה צוות של חוקרים ישראלים שגילה דרך לשבור אלגוריתם הצפנה רק על ידי הקשבה לקולות שמעבד המחשב עושה בעת ביצוע ההצפנה. ועכשיו, יש את זה: פרויקט משותף לחוקרים באוניברסיטת סטנפורד וחברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות, יכול לעקוב אחרי מיקום טלפון סלולארי רק מבחינה של השימוש בסוללה שלו. הפרויקט ידוע כPowerSpy ונייר העבודה פורסם לאחרונה על ידי בלוג arXiv.

הרעיון שעומד מאחורי המחקר הוא כי צריכת האנרגיה של הטלפון הסלולרי משתנה כפונקציה של המרחק שלו מהתא הסלולרי הקרוב. זה אומר שיש לו טלפון מרגש מעין החתימה של צריכת חשמל זה פונקציה של דרכה. כאשר המשתמש זז, שינויי המרחק הזה, מגדיל או מקטין את הכח הדרוש כדי לתקשר עם תחנת הבסיס. אז נוצר מתאם בין פרופיל צריכת החשמל ובין התנועה של הטלפון, או במילים אחרות, עם המסלול שעשה בעליו. בהתחשב בכמה מסלולים אפשריים שונים, פרופיל צריכת החשמל צריך לחשוף את זה שהמשתמש בצע בפועל. במחקר, החוקרים הצליחו לבחור את המסלול הנכון מארבע אפשרויות ברמת דיוק של 93%.

ישנם כמה סייגים לתוצאות, נכתב באתר technologyreview. הראשון הוא שהמשתמש חייב להיות בתנועה. פרופיל צריכת החשמל לא רלוונטי כאשר הטלפון במצב נייח. השני הוא שטכניקה זו מבדילה בין מסלולים שונים שהעוקב חייב לדעת אותם מראש.

מדוע זה משנה? ובכן, כפי שנכתב באתר qz.com, לאנשים אכפת מהפרטיות שלהם, והם מחפשים אילו תוכנות עוקבות אחריהם. בעוד iOS ואנדרואיד דורשים שאפליקציה תבקש רשות לפני קבלת נתוני המיקום של טלפון, ההגבלות על נתוני צריכת החשמל הן פחות מחמירות. המחקר הזה צריך להעלות למודעות גם את הסכנה לפרטיות הנשקפת משידור ציבורי של נתונים פיזיקליים הקשורים לסמארטפון.

אז מה ניתן לעשות כדי למנוע ריגול מסוג זה? החוקרים שיתפו מספר רעיונות. אפשרות אחת היא למנוע מיישומים לקבל גישה לנתוני צריכת חשמל, למרות שזה כנראה מוגזם. אפשרות טובה יותר היא לתת גישה לנתוני צריכת חשמל מלבד ליישומים העוסקים בתקשורת רדיו. "אנו מציעים לפרסם רק מדידות של צריכת החשמל של המעבדים (לא כולל החשמל שנצרך על ידי שרשרת TX / RX) כאיזון סביר בין פונקציונליות ופרטיות", הם אומרים.

אולי יעניין אותך גם