"זרוע הסייבר החדשה תכלול צוותי התערבות לזמן חירום"

קצין בכיר בצה"ל מגלה כי בחודשים האחרונים מוקמים, במסגרת זרוע הסייבר החדשה, צוותי התערבות מיוחדים (בסדיר ומילואים) שתפקידם יהיה הדיפת תקיפת סייבר של תשתיות בזמן חירום. "מה יקרה אם נתב"ג יושבת או נהיה בלי אינטרנט?", אמר הגורם

בחודשים האחרונים מוקמים במסגרת זרוע הסייבר החדשה (שעל הקמתה החליט הרמטכ"ל לפני מספר חודשים) צוותי התערבות מיוחדים, בסדיר ובמילואים, שתפקידם בחטיבת ההגנה של הזרוע החדשה בזמן חירום, יהיה הדיפת תקיפת סייבר של תשתית כגון מערכי החשמל, מים, בנקים או סלולר.
 
את חשיבות הקמתה של זרוע הסייבר הדגים הקצין בשני אירועים גדולים שהתרחשו בשלושת החודשים האחרונים:  נפילת האינטרנט בטורקיה למשך 20 שעות לצד פגיעה במערכת הבנקאית של המדינה למשך שלושה שבועות; וקריסת שליש מתחנות הכוח באוקראינה למשך כשבוע בערב חג המולד האחרון והפסקת פעילות שדה התעופה בקייב למשך יומיים.
 
"אין מקריות בחיים והסייבר הפך להיות כלי לגיטימי", הבהיר הקצין הבכיר. "האירועים האלה הגיעו דווקא אחרי שנה רגועה יחסית בעולם מבחינת אירועי סייבר, כשברקע נחתם הסכם הגרעין עם איראן. הקמנו את צוותי ההתערבות הצה"ליים, שיכפילו את גודלם בשנים הקרובות, כדי שאם יהיה לנו '11 בספטמבר קיברנטי', לא ישאלו שאלות. אנו מוטרדים יותר מאיום הסייבר על התשתיות המדיניות מאשר על הצבא. מה יקרה אם נתב"ג יושבת או נהיה בלי אינטרנט?".
 
עוד התייחס הקצין הבכיר לפרסום, לפני מספר שבועות בכלי תקשורת, כי סוכנויות הביון של ארצות הברית ובריטניה מיירטות תשדורות של כלי טיס של חיל האוויר הישראלי. הקצין הכחיש לחלוטין את הפרסום ואמר כי "אף אחד עד היום לא הצליח לפרוץ את ההצפנה הישראלית". כזכור, בחודש שעבר פורסם באתר האינטרנט "אינטרספט" וב"ידיעות אחרונות" מידע שהתגלה במסמכים שהדליף אדוארד סנודן מהסוכנות לביטחון לאומי האמריקנית (NSA), לפיו ביחד עם הביון הבריטי הצליחו לעקוב מבסיס בקפריסין אחרי פעילותם של כלי טיס ישראלים, בהם מטוסים ללא טייס (מל"טים) הפועלים באזור רצועת עזה. "בדקנו ולא נמצאו סימנים כאלה כי לא נמצאו", טען הגורם הבכיר.
 
"חמש המדינות המשמעותיות בנושא הסייבר בעולם הן ארצות הברית, איראן, גרמניה, בריטניה וישראל. אנו כן מסתכלים בצורה מחמירה על חוזק הצופן הצה"לי ואם הוא נפל אז אנו באירוע אחר לגמרי - וזה לא קרה. לא איראן ולא המעצמות הצליחו לפענח את הצופן הצה"לי. ערכנו בדיקה משמעותית עם אמ"ן והנכנסים המשמעותיים שלנו לא נפלו", הוא הוסיף.