והמועמדים הם...

לוויין הריגול "טכסאר" מתוצרת התעשייה האווירית ומערכת הצילום ללווייני הריגול מדגם יופיטר של חברת אלביט, הם המועמדים הסופיים לפרס כנס התעופה והחלל

שתי מערכות מתקדמות בתחום החלל מתחרות על הפרס של כנס התעופה והחלל שיתקיים ביום רביעי בירושלים. לווין הריגול מדגם טקכאר מתוצרת התעשייה האווירית או מערכת הצילום ללוייני ריגול מדגם יופיטר של אלביט, יזכו בהוקרה על תרומתם לביטחון המדינה.

בין המשתתפים בכנס: השר להגנת העורף מתן וילנאי, שר המדע דניאל הרשקוביץ, ראש האגף המדיני בטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד, אריה הרצוג, ראש מינהלת חומה, מנכ"ל התעשייה האווירית יצחק ניסן, יו"ר רפאל אילן בירן, מנכ"ל אלישרא יצחק גת, גיורא רום מנהל רת"א, שמואל זכאי, סמנכ"ל מסופים ברשות שדות התעופה, מנכ"ל חטיבת כטב"מ באלביט אלעד אהרונסון, ראש תחום חלל באלאופ-אלביט אילן פורת, קצינים בכירים בצה"ל ועוד.

ועדת הפרס של כנס טכנולוגיות לתעופה והחלל, שיתקיים ב-30 בנובמבר בבנייניי האומה בירושלים, קבעה שני מועמדים סופיים לזכייה בתעודת הוקרה על פיתוח מוצרי ייחודי בתרומתו לביטחון המדינה. בין חברי הוועדה, בראשות דר' דני פרץ, סמנכ"ל מו"פ ופיתוח עסקי בתעשייה הצבאית, ניתן למצוא את אל"מ אמנון בן דוד- יו"ר צוות ההיגוי של הכנס, אריה הרצוג, ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון, מר אמנון הררי ראש אגף חלל במשרד הביטחון, עוזי רובין, ממפתחי טיל החץ ולשעבר ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון.

הצוות קבע כי המועמדים לפרס הם הלוויין מדגם "טכסאר" מתוצרת התעשייה האווירית . לווין זה שונה מלווייני ריגול אחרים בכך שבמקום מצלמה הוא מצויד במערכת מכ"ם עם מפתח סינטטי. יכולות אלה מאפשרות ללוויין לראות את פני הקרקע גם בחשכה, בתנאי עננות ואובך.

המועמד השני הוא מערכת הצילום מדגם "יופיטר" מתוצרת חטיבת אל אופ של אלביט מערכות. מדובר במטע"ד מתקדם הכולל מצלמת חלל מיוחדת שתותקן על לוויני הריגול האופטיים הבאים של ישראל.

יו"ר ועדת הפרס, ד"ר דני פרץ, ציין כי הרמה הגבוהה של המועמדויות לפרסים שהוגשו לוועדה - היא "אות כבוד ליכולות הטכנולוגיות של מדינת ישראל בתחום תעשיות החלל. מדינת ישראל נמנית עם מספר מצומצם ביותר של מדינות בעולם ששולטות בטכנולוגיות החלל ברמה של חדשנות מתקדמת".