הסכם בין לאומי ראשון לאי לוחמה בסייבר

סין ורוסיה חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בסייבר הכולל אמנה לאי תקיפה הדדית, שיתוף טכנולוגיות ומידע בין סוכנויות אכיפת חוק ותיאום עמדות בסביבה הבינלאומית

ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבב, פוגש את נשיא סין, Xi Jinping. מקור: government.ru

רוסיה וסין חתמו על אמנה הדדית לאי תקיפה בסייבר, כך לפי פרסום באתר wsj.com. לפי תוכן ההסכם, שתי המדינות הסכימו לא לבצע התקפות סייבר אחת נגד השניה וכן לפעול במשותף נגד טכנולוגיות שיכולות "לערער את היציבות הפוליטית במדינה ואת האווירה הסוציו-פוליטית".

כמו כן, הסכימו המדינות על שיתוף ידע בין רשויות אכיפת חוק, שיתוף טכנולוגיות ואבטחת תשתיות המידע במדינות.

לפי מקור שדיבר עם עיתון Kommersant הרוסי, מדובר בהסכם 'עמוק' יותר מזה שחתמו ארה"ב ורוסיה ב2013 בהקשר צעדים בוני אמון בסייבר.  לפי דיווח באתר RT, רוסיה וסין גם מתכוונות לתאם עמדות בכל הקשור להחלטות במרחב הסייבר בארגונים בינלאומיים כגון האו"ם.

לפי הדיווח, שתי המדינות חולקות תפיסת עולם שונה מזו של ארה"ב לגבי הסייבר. אחת ההסכמות היא שמירה על ריבונות המדינה ברשת האינטרנט. כמו גם, הן חולקות תפיסה של "בינאום ממשל האינטרנט, והבטחת שוויון זכויות של מדינות להשתתף בתהליך הזה".

לפי הפרסום, ארה"ב לא מכירה בסגמנטציה לאומית ברשת האינטרנט. יחד עם זאת, ארה"ב מחזיקה בעצמה כמעט בלעדית על רשת האינטרנט באמצעות בעלות על ארגון ICANN שמחלק את כתובות האתרים.