המערכות הישראליות בעומאן שמעוררות סערה

חיל האוויר של עומאן רכש מטוסי F-16 ועליהם מותקנות מערכות הקלטת מידע של חברת ראדא הישראלית. חברת TEAC האמריקאית לא אהבה את זה ושלחה מזכר חריף לבכירי חיל האוויר בעומאן

התקנת ציוד הקלטה מתוצרת ישראל במטוסי הקרב מדגם אפ-16 שרכשה עומאן בארה"ב גוררת תגובות חריפות של החברה האמריקנית TEAC. ב-12 מטוסי האפ-16 שרכשה עומאן הותקנו מערכות הקלטת מידע של חברת ראדא הישראלית.

במזכר ששלחה חברת TEAC לחיל האוויר של עומאן נאמר כי היא הופתעה לגלות שבמקום מקלטי המידע מתוצרתה המותקנים בכל מטוסי האפ-16 גם כאלה שנרכשו בעבר על ידי עומאן, הותקנו מערכות מתוצרת ישראל.

במזכר נאמר גם כי התקנת המערכות השונות תגרום להוצאות תחזוקה גדולות יותר. עוד נטען כי המערכות הישראליות הוצעו גם לחילות האוויר של מצרים, עיראק וטורקיה אבל שם דחו אותן. במזכר נאמר גם כי מקליט המידע מתוצרת TEAC מותקן גם במטוס הקרב יורופייטר שעומאן שוקלת לרכוש, וזה לדעת החברה יגדיל גם כן את הוצאות התחזוקה שכן הן תתחלקנה בין שני דגמים של מערכת.

חברת לוקהיד מרטין, יצרנית האפ-16, סירבה להגיב על המזכר בנימוק שהיא לא מגיבה על דרישות מבצעיות של לקוחות.

אולי יעניין אותך גם

בין סלמאן וטראמפ (ארכיון): AP

"על ישראל להיערך למצב של היחלשות סעודית"

לאחרונה דווח על שיחות בין ריאד לטהרן בניסיון להרגיע את המצב במפרץ. במכון המחקר INSS מעריכים כי להתקרבות שכזו יכולה להיות השפעה על ישראל, ולא בהכרח מצד איראן. "חוסר אונים סעודי יכול להביא להתחמשותה"