בשורה לאלביט: הקסדה הראשונה של הF-35 מדור 3 נמסרה היום ללוקהיד מרטין

הקסדה מיוצרת על ידי אלביט ורוקוול קולינס. עד היום יוצרו כ200 קסדות מדור 2 לטייסים שמתאמנים על האפ-35 בארה"ב. הקסדה מדור 3 תסופק עם המטוסים משלב LRIP 7 של ההזמנה שיגיעו לצי ב2016

קסדת האפ-35. באדיבות אלביט מערכות

לפי פרסום של Rockwell Collins, הקסדה הראשונה של האפ-35, הHMDS, נמסרה היום ללוקהיד מרטין. הקסדה מפותחת על ידי אלביט מערכות ורוקוול קולינס במסגרת שת"פ תחת השם Rockwell Collins ESA Vision Systems.  

"הביקור היום היה הזדמנות להציב דגש על רוקוול קולינס, כאשר הייצור מהווה חלק חשוב של הכלכלה שלנו כאן באיווה", אמר הסנטור ארנסט. "לאחר ששירתתי בצבא במשך 20 שנים, אני מעריך את המאמצים של החברה לתמיכה בהגנה הלאומית שלנו, הכוחות המזוינים שלנו והוותיקים שלנו".

הקסדה מדור 3, כוללת מצלמה משופרת לראיית הלילה, תצוגת גביש נוזלי משופרת, שיפורי יישור ותוכנה אוטומטיים והיא תוצג לצי בייצור ראשוני נמוך בשנת 2016. במסגרת שלב LRIP 7 של הזמנת המטוסים, לוקהיד מרטין תספק 24 מטוסי F-35A CTOL עוד 7 מטוסי F-35B STOVL ו4 מטוסי F-35C CV (מקור). רוקוול קולינס ואלביט פיתחו גם את דור 2 של הקסדה שטייסי F-35 משתמשים בה כיום. עד היום נבנו כ200 קסדות עבור טייסי האפ-35, כך לפי הדיווח.

עוד בעניין. לאחרונה הסתיימה פרשה משפטית בין חברת תאלס לממשלת ארה"ב ולוקהיד מרטין סביב הפרת פטנטים, לכאורה, בקסדת הHMDS. פרשה שהחלה ביוני, 2014. חברת Plaintiff Thales Visionix, חברת בת של Thales Defense & Security, טענה שהקסדה של האפ-35 מפרה פטנטים שלה בהקשר מערכת עקיבה אינרציאלית בקסדה (inertial trackers mounted). (כתב התביעה בPDF).

נזכיר שהקסדה של אלביט מאפשרת לטיס להסתכל לאן שהוא רוצה במרחב, ועדיין לשלוט על כל כלי הנשק של המטוס, גם ביחס למטרות שלא נמצאות בקו הראיה שלו. בדגמים קודמים, הטייס היה צריך להסתכל על המטרה כדי לירות עליה, מגבלה שהוסרה באפ-35.

לפי התביעה, מדובר בפטנט שהגישה תאלס בשנת 2000 בהקשר ליחסיות המטרה מול הפלטפורמה ולא מול כדור הארץ. השופט קבע שמדובר במתמטיקה מופשטת שמחשבת אוריינטציה בין שתי מטרות נעות, ושבמקרה זה לא עומדת להמצאה הגנה של פטנט.  המהלך של תאלס נובע כנראה מתוך רצון לחסום את אלביט ורוקוול בפרויקט האפ-35 של לוקהיד מרטין. לאחרונה רכשה תאלס את יצרנית הקסדות Gentex שמייצרת קסדה מסוג HMD למטוס ההרקולס, אפ-16 והA-10. לקסדה החדשה של תאלס קוראים TopMax והיא מתחרה בקסדה של אלביט ורוקוול קולינס. 

 

אולי יעניין אותך גם

מימין לשמאל: רועי צוובנר, מנכ"ל פארק ההייטק גב-ים נגב, שר החוץ ח"כ גבי אשכנזי, מנכ"ל גב-ים, אבי יעקובוביץ'. קרדיט צילום- Sight

 

שר החוץ ביקר בפארק ההייטק גב-ים נגב

במהלך הביקור ציין אשכנזי את המחויבות למעבר היחידות הטכנולוגיות של צה״ל לנגב, בגללן יחידות התקשוב ואמ״ן