בשוודיה התחילו להשתיל שבבים בידיים של העובדים לצורך זיהוי

בחברת Epicenter השוודית שפועלת בשטוקהולם משתילים שבבים ביד של העובד אשר באמצעותם הוא פותח דלתות במשרד. בארה"ב יש גל שמועות ששבבים כאלו יכולים להיכלל ברפורמות הבריאות. תתכוננו לעידן השבבים המושתלים. מתי בצה"ל יהיה שבב במקום חוגר? 

(Vanilla Brief/YouTube)

עובדים בחממת ההיי-טק השוודית, Epicentre, עברו הליך להשתלת שבב בגב כף היד לצורך הזדהות ופתיחת דלתות במתחם. כך לפי דיווח באתר ibtimes.co.uk. לפי הדיווח, 400 העובדים ב-Epicenter בשטוקהולם יהיו מסוגלים להזדהות באמצעות תגי זיהוי מסוג RFID המושתלים בגופם. 
 
השבב, בגודל גרגר אורז, מכיל מידע אישי לצורך אבטחת מידע והזדהות אישית, בדרך דומה לאישור ביטחוני במשרד או בכרטיס אשראי עם שבב ופינים. השבב מאפשר לאנשים לפתוח את הדלתות ולהפעיל מכונות צילום - וגם בעתיד לבצע תשלומים - בהינף היד שלהם.
 
"אנחנו באינטראקציה עם טכנולוגיה כל הזמן", אמר Hannes Sjoblad, האחראי על השתלת השבבים.
להנס יש גם שתל המכיל את פרטי כרטיס הביקור שלו. "היום זה קצת מבולגן: אנחנו צריכים קוד וסיסמא. האם לא יהיה קל יותר רק לגעת ביד שלך? זה באמת אינטואיטיבי. אנחנו רוצים להיות מסוגלים להבין את הטכנולוגיה הזו לפני התאגידים הגדולים והממשלה שיחליטו שכולם צריכים להשתיל שבב (להשתבב) - שבב של רשות המסים, שבב של גוגל או של פייסבוק".
 
שבבי RFID כבר עוררו מחלוקת בשמועות בארה"ב סביב ההנחה שמשטרו של הנשיא אובמה ידרוש מכל אזרח אמריקאי להשתיל שבב כחלק מרפורמות הבריאות במדינה.
 
"אני מאמין שרק התחלנו לגלות את הדברים שאנחנו יכולים לעשות עם זה. יש לזה פוטנציאל אדיר. במקום להקליד נתונים לטלפון שלי, כשאני מניח אותו ומקיש עליו עם השתל שלי, הוא יודע שאני הולך לישון. תארו לעצמכם חיישנים סביב חדר כושר שמכיר, למשל, את מי שמחזיק משקולת באמצעות התג ביד שלו. החיישנים יהיו סביבי כדי להיות מסוגלים לרשום את הפעילות שלי ביחס אליהם".
 

אולי יעניין אותך גם