"בלי אוטומציה של איסוף, ניתוח מידע והפיכתו לידע - לצה"ל לא יהיה יתרון בשדה הקרב"

תא"ל (מיל') גל הירש אמר במהלך יום עיון בנושא אתגרי התקשוב כי "האתגר הופך להיות מעתה זמן המעוף של החימוש, לא רכישת המטרה"

"באחד המבצעים שהייתי בשלדג, זיהינו את היעד. אבל ההשמדה שלו הייתה תלויה במישהו אחר. וזה לא עבד. אז חזרנו עם סרט מצוין, אבל המשימה נכשלה. זה היה שיאו של תסכול. הבנו שזה עולם של חיי מטרה קצרים. והחלום היה לייצר מעין ידית שאני מצביע על המטרה והיא מושמדת. מכאן נוצר פרויקט בשם 'ידיתן' בדפנסיב שילד. לאחר כמה שנים מפא"ת ורפאל נכנסו לפרויקט והוא נקרא 'הדק חכם'. והוא יהפוך למציאות בקרוב", כך אמר תא"ל (מיל') גל הירש במהלך יום עיון בנושא אתגרי התקשוב 2016 שאורגן על ידי ישראל דיפנס בשיתוף חברת בינת.  
 
"זו ידית שתאפשר ללוחם ללחוץ עליה ולהזמין חימוש שיגיע למטרה בשניות בודדות. האתגר הופך להיות מעתה זמן המעוף של החימוש, לא רכישת המטרה. מדובר על טכנולוגיה שתעשה שינוי עצום בצה"ל. זמן חיי מטרה היה כתובת על הקיר, ואפשר להוריד אותה. זו דוגמא אחת. יש עוד הרבה כתובות כאלו היום שאפשר לפתור אותן באמצעות טכונלוגיה. על פי רוב אתה מוצא שהמידע היה שם, השאלה אם הם הפכו לידע ולמודיעין. האם הוא הגיע לפרקטיקה. גם בצוק איתן ולפני זה בעמוד ענן. זה קורה כל הזמן. חלקו הגדול של המידע הזה גלוי. 
 
"את הכתובת על הקיר אתה מכיר בדיעבד. אבל אם נצליח לזהות את הכתובת על הקיר לפני, אפשר לצמצם את ההפתעה. הטרור כדוגמא פועל בממד ללא גבולות וללא חוקים. ולכן צריך אמצעי נגד חשיבתי. שיאפשר להתמודד עם הברבורים השחורים של הטרור.  
 
"איזה קמ"ן יכול היום להכיל את כל ההיסטוריה הגזרתית. הוא מבין הערכת מצב בכלים אנושיים. המטה צריך לעבור לעבוד עם כלים אטומטיים ולהביא את הידע למפקד להחלטה. אנחנו לא עושים את זה מספיק. יומן המבצעים לא אוטומטי. לא ממשקים את הגדר החכמה למערכות מזג אוויר, GIS ומערכות אחרות ורבות. המערכות לא מדברות אחת עם השניה. זה יכול לייצר מנוע של תובנות למפקד. 
 
"יש היום הרבה תהליכים שמעבר המידע אנושי. חסרות מערכות מבוססות בינה. צריך 'מארבים אלקטרוניים' שיוצרים הקשרים מהמידע ברשת - לקחת נתונים, להניע אותם דרך מנוע שמייצר הקשר, ולצור מהם התרעות לפעולה. זה מהלך שצריך להתחיל מחיבורים של מערכות. הבעיה היא לא רק בצה"ל. זו מערכת של מערכות ברמה הלאומית והרב לאומית. זה אתגר עצום. אבל בלעדיו, צה"ל יאבד את היתרון שלו".