אפיון הרכב הקרבי העתידי נכנס לשלבים מתקדמים

צוותים מקבילים מאפיינים את הטנק ואת הנגמ"ש העתידיים על בסיס גלגלים או זחלים

צילום: דו"צ

מערכת הביטחון הישראלית נכנסת לשלבים מתקדמים בפיתוח מקביל של שני דגמים לרכב הקרבי היבשתי העתידי (פרויקט רקי"ע): דגם אחד מבוסס על זחלים ואילו הדגם השני מבוסס על גלגלים.

האיפיון המקביל מוכוון על ידי המנהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון (מפא"ת) והוא נובע מכך שבמערכת הביטחון אין כוונה לפתח טנק מרכבה סימן 5, למרות שטנקי מרכבה 4 החלו לצאת מפס הייצור כבר לפני 15 שנה. 

הרכב הקרבי העתידי יהיה קל יותר מטנקי המרכבה 4 והוא יבוסס על מערכת הגנה אקטיבית המותקנת על גבי כל טנק בנפרד במקביל להגנה מרחבית על רכבים הפועלים בתא שטח מסוים.

האיפיון המקביל מתבצע על ידי צוותים שונים. צוות במשרד הביטחון, בראשות תא"ל (מיל') דידי בן יואש מפתח רכב משוריין שייקרא "כרמל", ואשר ינוע על זחלים. 

הרכב הגלגלי מפותח על ידי מנהלת תכנית הטנק (מנת"ק) הכפופה במשותף למשרד הביטחון ולצה"ל, בראשות תא"ל ברוך מצליח. מדובר במינהלת שאחרית על פיתוח וייצור טנקי המרבה ונגמ"שי המרכבה (נמ"רים).

תהליך האיפיון המתבצע על ידי שני הצוותים במקביל, עשוי להסתיים בתוך מספר חודשים ואז יוחלט האם להתחיל בפיתוח מואץ של אחד הדגמים, או שניהם (לצרכים שונים). האיפון כולל לא רק את כלי הרכב עצמם אלא גם את המערכות שיכללו בהם, כולל תותח הכלי העתידי (שעשוי להיות מתפרק כך שהרכב יוכל לשמש גם כנגמ"ש וגם כטנק), מערכות בקרת האש, מערכות השו"ב (שליטה ובקרה) ועוד.

מסתמן כי בכל מקרה הרכב העתידי ישקול רק כמחצית ממשקלו של טנק המרכבה, כדי לאפשר לו גמישות פעולה יחסית באזורים אורבניים צפופים. הכלי עשוי להיות מופעל על ידי שניים או שלושה אנשי צוות, במקום ארבעה אנשי צוות בכל טנק כיום. נבחנות גם אופציות שונות למערכות ההנעה של הרכב הקרבי היבשתי העתידי.