איראן שיגרה בהצלחה לווין לחלל

מומחים ישראלים טוענים כי החידוש בלוויין הוא הכללתה של מערכת הנעה, המבוססת על גז חנקן. מערכת זו יכולה עקרונית לשמש גם ראשי קרב איראניים של טילים בליסטיים, ולהקנות להם יכולת תמרון מסויימת לקראת תום מעופם

iribnews.ir

הלוויין  האיראני "פג'ר" (שחר בפרסית) שוגר הבוקר באמצעות משגר הלוויינים "ספיר", המבוסס על טכנולוגיית טיל הבליסטי שהאהב 3 וכן מנועים רקטיים מתכנון רוסי המותקנים בטיל הבליסטי הצפון קוריאני BM-25. השיגור התבצע מאתר השיגור סמנאן, אותו אתר המשמש את תוכנית החלל של איראן מאז שיגור הבכורה של לוויין איראני בשנת 2009.

הלוויין שוגר בראשיתן של חגיגות "עשרת ימי השחר" המציינות מדי שנה את השגיה של המהפיכה האיסמלאמית. מחר יצויין במסגרת החגיגות יום תעשיות החלל של איראן, הנחוג מאז שנת 2009. הלוויין פג'ר אמור היה להיות משוגר לחלל עוד בשנת 2012, והלוויין ששוגר היום הוא הוא העתק של הלוויין שאבד בתקלות שיגור קודמות.

הלוויין הקטן שוקל כחמישים ק"ג, והוא חג סביב כדור הארץ במסלול אליפטי בגובה של כ - 300 על 420 ק"מ. יצויין, כי איראן חוותה רצף ארוך של כשלונות שיגור בשנים האחרונות, עליהם לא הצהירה כלל, ורק מעקב באמצעות צילומי לוויין והדלפות של גורמים זרים מאפשרות למפות את לוח הזמנים של השיגורים החלליים של הרפובליקה האיסלאמית.

טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, המנהל מחקר מתמשך אודות תוכנית החלל והטילים של איראן, ציין כי לאחרונה אותרה פעילות גם בחלק החדש של אתר השיגור בסמנאן, הקרוי ע"ש מחולל המהפיכה באיראן, האייתולה חומייני. "תמונות לוויין שונות הראו פעילות באתר החדש, המוכר לנו מהשנים האחרונות, אך ממנו טרם שוגר דבר", אמר ענבר. "ראינו כי מבנה גדול (מעל 40 מטר גובהו, ע.ר.ד.) הוסע על גבי המסילות שלו, לעבר כן השיגור עצמו, בתצורה אותה היינו מצפים לראות לקראת בנייה והרכבה של משגר על כן השיגור".

הלוויין עצמו מוגדר על ידי האיראנים כלוויין צילום, אולם ענבר טוען כי יכולותיו נעדרות כל ערך צבאי. זהו השיגור הראשון ב"משמרת" של חסן רוחאני, המצליח להביא לוויין למסלול סביב כדור הארץ. החידוש בלוויין הוא הכללתה של מערכת הנעה, המבוססת על גז חנקן. מערכת זו יכולה עקרונית לשמש גם ראשי קרב איראניים של טילים בליסטיים, ולהקנות להם יכולת תמרון מסויימת לקראת תום מעופם.

בעבר, הביעה ארה"ב מחאה בעקבות שיגורי לוויינים איראניים. ענבר מציין כי "אין שתי טכנולוגיות טילים מובחנות - האחת ליישומים צבאיים והשנייה ליישומים של שיגור לוויינים. טרם ראינו את התצוגה הקרקעית המלווה את יום תעשיות החלל האיראניות, וכי גם בערוץ זה ייתכנו גילויים חדשים".

בדף הפייסבוק שמפעיל ענבר, "זמן חלל", וכן בחשבון הטוויטר שלו, העלה תמונה שלו ליד מערכת ההנעה האיראנית ששולבה בלוויין. "הייתה לי הזדמנות נדירה לבחון באופן בלתי אמצעי תחום שאני חוקר מרחוק במשך שנים", אמר בראיון הערב . "האיראנים הציגו את המערכת ביחד עם ציוד נוסף בכנס חלל גדול בשנת 2011, שנערך בקייפטאון".

אולי יעניין אותך גם

מימין: אהוד שרר, מנכ"ל פוקוס טלקום, אלוף (מיל.) איל בן-ראובן, לשעבר ח"כ ויו"ר ועדת-המשנה לסייבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ד"ר נדיה גולדובסקי, ממונה זמן ותדר במעבדה הלאומית לפיזיקה. התמונה באדיבות פוקוס-טלקום. 

פוקוס טלקום התקינה הגנה משיבושי GPS במעבדה הלאומית לפיסיקה שבירושלים