איך לוקחים 600 ליטר מים לפעילות מבצעית רחוקה?

חברת איזיפאק הישראלית פיתחה מיכלי מים לשימוש יחידות מיוחדות  ולצורכי חירום. את ג’ריקאן הפלסטיק שנשאו על הגב דורות של חיילים מחליף ה"ג’ריפלאקס"

צילום: חברת איזיפאק

גם ל-pvc ולפוליאיתילן יש מקום בשדה הקרב: חברת איזיפאק (EZPack) הישראלית תספק מיכלי מים עשויים מחומרים אלה לצה”ל ולשלושה צבאות זרים.

המיכלים החדשים עשויים משכבה חיצונית של pvc ומשכבה פנימית של פוליאיתילן, ובין היתר הם משמשים  כתחליף לג’ריקנים שנשאו חיילים על הגב במשך עשרות שנים. המיכלים, שפותחו בישראל, מיוצרים בגדלים שונים ומאפשרים נשיאת כמות גדולה של מים, בין היתר עבור כוחות מיוחדים הפועלים ביעדים מרוחקים. מיכלי ענק שפותחו במקביל, מאפשרים גם לאחסן כמות עצומה של מים, או להפוך כל משאית רגילה למיכלית. המיכלים מאפשרים לשאת גם דלק ונוזלים אחרים, בהתאם לצורך.

המיכלים בכל הגדלים הם דו שכבתיים, דבר שמאפשר להשתמש בהם מספר רב של פעמים, על ידי החלפת שקית הפוליאיטילן הפנימית.

המיכלים של איזיפאק נכנסו לשוק בארץ ובעולם בסוף שנת 2014, והוצגו לראשונה בתערוכה ביטחונית שנערכה באריזונה שבארצות הברית בסוף חודש אפריל 2015. 

 “איזיפאק נוסדה לפני כחמש שנים, במקור כדי לתת מענה לדרישה של רשות המים לפתח צורה חדשה של מיכלים בשעת חירום. במקום מיכלים גדולים שדורשים שטח גדול באחסון וניקיון וחיטוי לפני שימוש – ביקשו  מיכל קטן מתנפח שיושב על מדף ומוכן לקראת פריסה”, אומר סא”ל (מיל’) אלכס הראל, אחד מהשותפים, ששירת בעברו בחיל האוויר, כאיש צוות אוויר, ובתפקידי פיקוד וניהול. שני שותפיו של הראל הם שלום גרין, סמנכ”ל הפיתוח והשיווק, ואוהד זכריה – מנהל התפעול של החברה.

“בעקבות הדרישה, פיתחנו מיכל מתקפל מ-pvc   שבתוכו יש שקית שמחליפים אותה בין אירוע לאירוע, בתהליך של 10 דקות בלבד. אין צורך בפעולות ניקיון או אחזקה: המיכל יושב מקופל על מדף, וכשצריך, פורסים אותו בשטח והוא מוכן מיד לפעולה. כך התחלנו, וכיום החברה נותנת מגוון פתרונות לאחסון ולהובלה של מים – מי שתייה, מים אפורים ושחורים וגם דלק. 

“יש לנו פתרונות לנפחים מ-10 ליטר ועד 5000 ליטר, כולל פתרונות להובלה של מים – פיתחנו ‘קיט’ שיכול להפוך כל משאית שטוחה למיכלית בתוך שעתיים. עבור הצבא, זה תחליף ל’עוקב’ המפורסם, שאותו גררו בשטח. המערכת החדשה לא דורשת שעבוד של נגרר למיכלית. ניתן לחבר למיכל ברזיות וכך לתת פתרון כולל לכל בעיות המים מרמת האדם הבודד ועד לקבוצות גדולות. המערכות האלה מתאימות גם ליחידות צבאיות שפרוסות בשטח וגם עבור מצבי חירום ואסונות טבע.

“הרעיון שלנו הוא לתת לכל גורם את הפתרון – החל מרמת מדינה ועד לפתרון מקומי של מישהו שרוצה לעשות אירוע בשטח ולספק בו מים לשתייה. אנחנו יודעים גם לתכנן מוצרים לפי צורך של הלקוח.

ג’ריפלקס במקום ג’ריקן

“מה שאנחנו כבר רואים זה היענות מאוד טובה של השוק למוצר שהוא תחליף לג’ריקן. המיכל החדש שנקרא  ‘ג’ריפלקס’ (JERRYFLEX) מחליף את הג’ריקן הישן שסחבו על הגב החיילים”.

מה מבקשים ביחידות מיוחדות?

“ביחידות המיוחדות נכנסת היכולת שלנו לתת פתרונות נקודתיים למצבים ספציפיים. אנו עובדים עם יחידות מיוחדות בארץ ובחו”ל. הם נותנים לנו את מפרט. אחד הלקוחות, למשל, ביקש פתרון של אחסון מים של 600 ליטר שניתן לשאת בידיים. בנינו לו מיכלים בהתאם לבקשה הזאת”.  

בהיבט של פתרונות לחירום אתם עובדים מול רשויות חירום כמו פיקוד עורף? 

“אנו עובדים מול תאגידי המים, כי בישראל הם האחראים על אספקת מים בחירום. במקביל, אנחנו עובדים מול רשויות מקומיות ומול צה”ל. כאשר היה צונאמי בפיליפינים פיקוד העורף לקח איתו לשם מיכלי מים שלנו. גם בחו”ל, אנחנו עובדים מול גורמי ממשל, גורמים צבאיים ועם חברות שמפתחות מוצרים בחו”ל לפעילויות שטח. אנחנו מפתחים מיכלים גם עבור בניינים רבי קומות ו’ג’ריפלקסים למטיילים.  

“עבור מצבי חירום, פיתחנו גם תפיסה שניתן לצייד בתים במערכות קטנות של 100-200 ליטר על מנשאים קטנים לפריסה בקומות שונות של כל בניין. 

“יש לנו פעילות גם בתחום האב”כ – פעולת טיהור מצריכה כמות גדולה של מים. בארה”ב, למשל, נקבע כי  לא ניתן לשפוך את המים לקרקע כי מים מזוהמים. אנחנו פיתחנו מערכת סגורה שהמים עוברים בתוכה טיהור. רק לאחר הטיהור הם מוזרמים לקרקע.

“הביקוש לפיתוחים החדשים כבר עונה על הציפיות שלנו בארץ ובעולם, בעיקר בתחום הצבאי”.