חשיפה: מכ"ם מתקדם לאיראנים

ל"ישראל דיפנס" נודע כי מכ"ם מערך מופע מתוצרת איראן, הנחשב למתקדם ביותר, הוצג לראשונה בתצוגת אמצעי לחימה שנערכה השבוע לכבוד האייתוללה

מכ"ם מערך מופע

מסתבר שהתעשייה הצבאית האיראנית מתקדמת יותר מכפי שמעריכים במערב. שלשום הציגו האיראנים, לראשונה, מכ"ם מערך מופע. זוהי הוכחה ליכולת טכנולוגית מרשימה מן המעלה הראשונה.

ביום שלישי נערכה באיראן תצוגת אמצעי לחימה מתוצרת התעשיות הביטחוניות המקומיות. התצוגה נערכה לכבוד האייתוללה סייד עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן. בין שלל המוצגים שכללו טילים, כלי רכב, שריון, תחמושת וכלים בלתי מאויישים, נראה - לראשונה באיראן - מכ"ם מערך מופע.

הראשון שזיהה את המכ"ם ופרסם בארץ את התמונה הוא טל ענבר ממכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. מכ"ם מערך מופע (Phased Array Radar) הוא מכ"ם מתקדם ביותר, בו האלומה המשודרת נעה באופן אלקטרוני, ללא צורך בהטיה או סיבוב של המכ"ם עצמו. בישראל מוכרים מכ"מי מערך מופע של מערכות נשק כמו: ה"אורן ירוק", מכ"ם מערכת הנשק חץ, וה"רז" שמשמש גם את מערכת "כיפת ברזל".

בשיחה עם ישראל דיפנס אמר הערב ענבר כי "ידיעות על פיתוח מכ"ם מתקדם באיראן פורסמו בתקשורת האיראנית החל משנת 2007, אך התקבלו בביטול ובספק רב בעולם". עוד אמר, כי "במהלך מצעד יום הצבא האיראני בשנת 2010, הוצגו כזכור דגמים של מערכת הנראית כמו מערכת ההגנה האווירית S-300, וכן רכב נושא מכם שנראה כדגם בלבד. המערכת שהוצגה לחמינאי נראית על פניה כמערכת אמיתית".

יודגש, כי מדינות מעטות בעולם עוסקות בפיתוח וייצור של מכ"מים מתקדמים אלה, היכולים לעקוב בו זמנית אחר מטרות מרובות ואף להנחות אליהן חימוש.