האמבולנס המעופף של אורבן

חברת אורבן אירנאוטיקס תחשוף בתערוכת "הסלון האווירי" אפליקציות חדשות ל-AirMule - כטב"מ שמסוגל לשאת בני אדם ומיועד לחלץ פצועים משדה הקרב

כטב"מ AirMule בביתן אורבן אירונאוטיקס בתערוכה (צילום: עמיר רפפורט)

חברת "אורבן אירונאוטיקס" פיתחה את ה- AirMule - כלי טיס בלתי מאויש (כטב"מ) שמסוגל לשאת בני אדם ומיועד לשמש כאמבולנס מעופף, לחלץ פצועים משדה הקרב, ולהעביר ציוד ואספקה לכוחות בשטח. החברה תציג בתערוכה את התקדמות פרויקט ה- AirMule.

"אנחנו נחשוף בתערוכה אפליקציות רובוטיות חדשות שפיתוחן הושפע לא מעט מאסון הצונאמי ביפן" אומר ד"ר רפי יואלי, המייסד והמנכ"ל של "אורבן אירונאוטיקס". "מעבר לאפליקציות של אספקה לוגיסטית ופינוי פצועים, הכוונה היא להשמיש את הכלי כך שיוכל לעבוד בתוך מבנים או לרחף בסמוך למבנה במשך כמה שעות, ובאמצעות צוותות מכאניות בשליטה מרחוק, לפנות חלקים, להביא ציוד, לבצע תיקונים ועוד".

ה- AirMule שממריא אנכית ומתוכנן לפעול בסביבה אורבאנית, ובשטחים רווי מכשולים. הוא בעל שני מדחפים פנימיים מוסתרים, המסוגלים להרים את הכלי על מטענו, ויש לו מערכת בקרת טיסה חשמלית שיכולה לכוון את הכלי ולהטיסו בבטחה. אורכו של כלי הוא שישה מטרים ורוחבו כשני מטרים.

זו הפעם השנייה שחברת אירונאוטיקס מציגה בתערוכת הסלון האווירי בפריז, ולדברי יואלי "אם לפני שנתיים הצגנו רעיונות ודגמים, השנה אנחנו כבר מציגים סרטוני ניסוי של הכלי ותוצאות בשטח". בימים אלה החברה משלימה את ההכנות לקראת הדגמה קרובה בפני בכירי צה"ל של כלי הטיס, עם זאת, אב טיפוס של המטוס נמצא בניסויי טיסה החל מסוף שנת 2009. בשנה הקרובה "אורבן אירונאוטיקס" תעשה מאמץ לגייס שותף אסטרטגי, מקומי או בינלאומי, מתוך כוונה להשלים את התכנון ולהתחיל בייצור הכלים באופן תעשייתי. יש לציין כי כבר עכשיו החברה מנהלת מגעים עם צבא ארצות הברית ועם צבאות נוספים, בהם הודו ואיטליה, לגבי הצטיידות אפשרית עתידית ב-AIR MULE.

You might be interested also