מטע"ד חדש ל"אורביטר 3"

המטע"ד פותח בשיתוף פעולה של ישראל וארצות הברית והותקן לתצוגה על הכטב"מ שעורך גם כן הופעת בכורה

מטע"ד TD STAMP של קונטרופ על גבי ה"אורביטר 3" (צילום: עמיר רפפורט)

חברת קונטרופ חושפת בסלון האווירי מטע"ד חדש הכולל שלושה סנסורים, ואשר מוצג על כלי הטיס הבלתי מאויש, "אורביטר 3", של חברת אירונאוטיקס - שגם לו זו חשיפה ראשונה.

המטע"ד החדש הוצב על ה"אורביטר 3" ביום ראשון, לקראת פתיחת הסלון האווירי ביום שני, והצילום המובא כאן הוא הפעם ראשונה שבה נראה המטע"ד על גבי כלי הטיס החדש.

המטע"ד, המכונה TD STAMP, פותח על ידי קונטרופ במימון משותף של משרד הביטחון הישראלי ובמימון אמריקאי. ייחודו הוא בכך שהוא שוקל שישה קילוגרמים בלבד, אך כולל שלושה מרכיבים: מצלמת יום, מצלמת לילה וגם ציין לייזר, שמאפשר לסמן מטרות על הקרקע, כך שיותקפו ממרחק רב על ידי מטוסי קרב מאויישים.

המשקל הנמוך של המטע"ד מאפשר להתקין אותו על כלי טיס בלתי מאויישים קטנים כדוגמת ה"אורביטר 3". היות וארצות הברית הייתה שותפה בפיתוח, יוחלט שם בהמשך איזה שימוש לעשות בו. בצה"ל הוא מיועד להתקנה על מטוסים בלתי מאויישים לדרג הטקטי מסוג "סקיילארק 2", שנמצאים בפיתוח של אלביט מערכות עבור זרוע היבשה וחיל האוויר, וצפויים להיכנס לשירות בעוד כשנה.

כלי הטיס החדש של אירונאוטיקס, "אורביטר 3" הוא הגרסה הגדולה יותר של הכטב"מים "אורביטר 1" ו"אורביטר 2", אבל עדיין נמצא בתחום כלי הטיס הבלתי מאויישים הנחשבים כמתאימים למשימות טקטיות של כוחות יבשה. אירונאוטיקס הודיעה באחרונה על עסקה ראשונה למכירתו עבור מדינה ששמה לא פורסם. ההערכות הן כי מדובר במדינה במרכז אמריקה. כלי הטיס נמכר למדינה זו עם מטע"ד בגרסה שאינה כוללת ציין לייזר.

You might be interested also