"המזרח התיכון במירוץ חימוש מטורף" - ראיון מיוחד עם מפקד חיל האוויר

האלוף עידו נחושתן, מדבר בראיון מיוחד לגיליון החדש של "ישראל דיפנס" על ההתפתחויות במזרח התיכון ועל כיווני ההתפתחות של של המערכים השונים בחיל. על רצון זרוע היבשה להצטייד בנשק מדוייק לטווחים רחוקים הוא אומר: "חיל האוויר הוא כוח האש הטוב ביותר שיש לצבא היבשה"

מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן (צילום: מאיר אזולאי)

"במזרח התיכון מתקיים מרוץ חימוש מטורף, גם מבחינת כמויות הנשק וגם מבחינת ההיקף הכספי העצום", אומר מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, בראיון מיוחד לישראל דיפנס.

הראיון המלא מתפרסם בגיליון החדש של המגזין, שיצא לאור השבוע. "המרוץ מתנהל כמעט בכל המדינות וגם על ידי ארגונים כמו חמאס וחיזבאללה. כל מי שיכול לקנות – קונה, ומשקיע ככל יכולתו בבניין הכוח. לא מדובר רק בהצטיידות בכלי נשק מתוחכמים, אלא גם באמצעים לא יקרים שלמדנו להכיר כמאיימים. למשל, סוריה מצטיידת בציוד חדש מרוסיה, ומשקיעה גם בתחום האוויר וגם בטילים נגד מטוסים", הוסיף נחושתן.

נחושתן מודאג לא רק ממרוץ החימוש אלא גם מחוסר היציבות שמאפיין את המשטרים במזרח התיכון בחודשים האחרונים.

"אני חושב ששם המשחק כיום הוא לבנות כוח רב משימתי, מסתגל ואדפטיבי", אומר האלוף. "העולם משתנה לננגד עינינו, ואנחנו צריכים להיות מסוגלים, עם הכלים הקיימים, להתאים את עצמנו.

"ישראל צריכה לדעת להתמודד עם האתגרים שעומדים לפתחנו היום - סוגים שונים של מערכות, ובהן גם מערכות א-סימטריות כנגד טילים ורקטות שמשוגרים מלב אזור אורבני שהוא קשה מאוד לפעולה, או מערכת כנגד כוחות צבא סדירים.

"פוליסת הביטוח שישראל בונה, צריכה לדעת להגן עליה מפני כלל האיומים בכלל הגזרות, ועליה לדעת לפעול בטווחים שונים ובזירות שונות. אם מסתכלים ומנתחים את כלל הסיכונים הביטחוניים שעומדים בפני ישראל, ניתן להגיע למסקנה, הלא נכונה, כמובן, שאנחנו צריכים לבנות מספר צבאות בהתאם למספר האיומים. ואולם, יש לנו רק צבא אחד, והוא יצטרך להתמודד עם מגוון שלם של איומים.

"לכן, רב משימתיות וסתגלנות הם שם המשחק, ואני אומר את זה בצורה המפורשת ביותר: השקעה בכוח אווירי היא הטובה ביותר. חיל האוויר יכול להתאים עצמו לכל סוגי המשימות.

בראיון מדבר מפקד חיל האוויר על הצורך בלחימה במתאר לחימה אורבאני צפוף, ועל כלל מערכי החיל וכיווני ההתפתחות בהם, כולל מערך כלי הטיס הבלתי מאויישים, שתופס כבר את המקום השני בחיל האוויר מבחינת הקיף שעות הטיסה.

על העיכוב בהגעת מטוס הקרב העתידי ה-F-35 אומר נחושתן: "אני לא מתרגש מזה יותר מדי. אני חושב שזה לא צריך לבלבל אותנו ולשנות את הצורך שלנו לקלוט בחיל האוויר מטוסי F-35".

  

על רצונה של זרוע היבשה להצטייד בחימוש רחוק מדויק אומר האלוף נחושתן: "חיל האוויר הוא כוח האש הטוב ביותר שיש לצבא היבשה.המומחיות להביא אש מדויקת לעומק שטח האויב, היא של חיל האוויר, נקודה. זוהי מומחיות שלא קשורה רק לפלטפורמה הנושאת את החימוש אלא בעיקר למעגל המבצעי".

 


הראיון המלא מתפרסם בגיליון החדש של המגזין

You might be interested also

Yaniv Vardi, CEO of Claroty. Photo: Keren Mazor

Claroty raises $140 million in Series D funding round 

The company, which deals with industrial cybersecurity, plans to use the funding for accelerating its expansion into new regions and verticals, as well as for continued development of its product portfolio