האחים המוסלמים בסוריה יודעים מה הם רוצים

האחים המוסלמים בסוריה יודעים מה הם רוצים

בהתייחס להפגנות המחאה בסוריה ולמפגש ארגוני האופוזיציה הסוריים במהלך השבוע הראשון של יוני 2011 באנטאליה (תורכיה), טען פרשן בכיר בטלוויזיה הישראלית, במהדורת החדשות של יום שישי (ה- 3 ביוני), ש"בפעם הראשונה "האחים המוסלמים" בסוריה הסכימו לדרישות החילונים שהמשטר הבא יקפיד על הפרדת הדת והמדינה".

כחוקר תנועת "האחים המוסלמים" בסוריה (להלן: "האחים"), וכמי שעוקב מדי יום אחר הפרסומים התקשורתיים שלהם, אבקש להעמיד דברים על דיוקם ולציין ש"האחים המוסלמים" בסוריה מעולם לא הסכימו לעיקרון הפרדת הדת והמדינה.

מלהם אל-דרובי, נציג "האחים" ל"ועידת ההתנגדות" של תנועות האופוזיציה באנטאליה, התחמק בראיון שהתפרסם באתר האינטרנט של "האחים" לאחר סיום הוועידה (ב- 3 ביוני), ממתן תשובה לשאלה הבאה: "האם אתם (כלומר, "האחים") שואפים להקים שלטון איסלאמי?". בעקפו שאלה זו, אל-דרובי בחר לדבר בשבחה של הדמוקרטיה ועל האפשרות של הקמת מגוון מפלגות פוליטיות בסוריה.

בהודעת הסיכום של "ועידת ההתנגדות", שהתפרסמה בשם כלל קבוצות האופוזיציה, נכלל הנוסח הבא בהתייחס לעתידה הפוליטי של סוריה, בהנחה שמפלגות בעלות מצע אידיאולוגי ופוליטי שונים זה מזה יתחרו על קולות הבוחרים: עקב מחלוקת האם לכלול בהודעה הרשמית של נעילת הועידה קריאה להפרדת הדת מהמדינה הוסכם על הצעת פשרה ש"קוראת להקמת המדינה האזרחית, המושתתת על יסודות המשטר הפרלמנטרי הפלורליסטי". מעניין לראות שנוסח זה חוזר על עצמו פעמיים במסמך הודעת הנעילה.

במקביל להתגברות גל הפגנות ההמונים במדינות ערב, ועם הפלת המשטרים בתוניסיה ובמצרים, מוקדם יותר השנה, מנהיגם של "האחים המוסלמים" בסוריה, מחמד ריאד אל-שקפה, נדרש לראיון טלוויזיוני. במהלך הראיון, המראיין דוחק באל-שקפה להשיב על השאלה הבאה: "במידה ותיזכו בבחירות (בסוריה), האם תכפיפו את החברה ואת המדינה לשלטון השריעה האסלאמית?".

אל-שקפה מנמיך את קולו, אך היה נחוש מאוד בתשובתו: "מי שבוחר (במסגרת הליך דמוקרטי) באחים המוסלמים צריך לדעת היטב מי הם האחים המוסלמים". לשם כך, בהתאם לדבריו של אל-שקפה, יש ל"אחים" מצע פוליטי ותוכנית מדינית (כוונתו לתכנית המדינית של "האחים המוסלמים" בסוריה משנת 2004. על פי תוכנית זו, לאיסלאם ולשריעה יש עדיפות עליונה מבחינת חזון ותפיסת עולם.

על מנת לרכך את דבריו, אל-שקפה הוסיף באותו ראיון שהשריעה לא אמורה להפחיד אף אחד. ההיפך הוא הנכון, "השריעה מבטיחה חירות, שיוויון וצדק... ואלה הדברים הכי חשובים בשריעה האסלאמית".

אסכם את דבריי: "האחים המוסלמים" בסוריה קוראים לכינון דמוקרטיה, חירויות פוליטיות וזכויות אדם. באותו זמן, הם ממשיכים להטיף לכך שהשריעה האיסלאמית היא הבסיס והמקור לחקיקה ולחוקה.

במהלך הפגנות המחאה הנוכחיות בסוריה, על מנת ליצור מכנה משותף עם יתר קבוצות האופוזיציה ועם המון המפגינים, "האחים" שמים את הדגש על ערכים דוגמת דמוקרטיה וחירויות פוליטיות, יותר מאשר על איסלאמיזציה של החברה והשלטת השריעה. אולם מי שעוקב בעקביות אחר פרסומיהם התקשורתיים, מבחין שהשריעה תופסת מקום מאוד בסיסי אצל "האחים" וחזונם לגבי איסלאמיזציה של החברה נשאר יציב.

You might be interested also

A poster depicting Syria's President Bashar al-Assad is displayed in front of damaged buildings in the city of Homs on May 23. Photo: REUTERS/Omar Sanadiki

Syria's difficult rebirth

Commentary: After avoiding defeat in the civil war, Bashar al-Assad’s regime cannot easily tackle the problem of rebuilding the country. Assad finds himself needing to reconcile the difficult requirements of definitively defeating the insurgency, resolving the very severe economic situation and coexisting with the presence of cumbersome allies Russia and Iran