פק"ל חדש לטנקיסטים

בזרוע היבשה עושים קצת סדר בתהליך המסורבל, שמלווה לא אחת בטעויות. הפקודה החדשה של חיל השריון מסבירה אלו פגזים יציידו כל טנק

חטיבה 7 באימון (צילום: נועה סיטי אליהו)

בחיל השריון הפיצו פק"ל חדש "תחמושת לטנק", שמגדיר מחדש את חימוש הטנקים בפגזים, בבט"ש (ביטחון שוטף) ובחירום ויתרום למניעת טעויות.

הפק"ל החדש מפרט לכל דגם של טנק המרכבה את תמהיל הפגזים הרצוי, ובכך מאפשר לטען לדעת אילו סוגים של פגזים עליו להעמיס על הטנק, ובאיזו כמות. עד כה נתקלו השריונרים בתמהיל פגזים שונה בכל גזרה אליה הגיעו, בו נלקחו בחשבון גם הגזרה וגם סוג הטנק. כך, נאלצו השריונרים להתרגל לקצב אש ולפגזים שונים בכל תעסוקה מבצעית.

במפקדת קצין השריון הראשי (מקשנ"ר) הסבירו כי המצב הקודם גרם לבלבול בקרב החיילים ולבעיות חימוש ואספקה, לאחר שלוחמים העמיסו את הטנקים בפגזים הלא נכונים. כמו כן, שריונרים שהגיעו למילואים בשעת חירום ונתקלו בגזרה שונה מזו שהכירו בשירות הסדיר, התבלבלו גם הם עקב השינוי בהרכב הפגזים, דבר שגרם לעיכוב ולירידה באפקטיביות של הירי.

מעתה, לוחם שיתגייס לחיל השריון ישתמש באותו הרכב פגזים מיום הגיוס ועד שחרורו, ללא קשר לקווים שיתפוס. "התמהיל יהפוך להיות הרבה יותר מאוזן והגיוני, והטען שנכנס לטנק לא יצטרך להתמודד עם הרבה שינויים", הסביר רע"ן כשירות בחיל השריון, סא"ל אבי מרקס. "המצב הקודם לא אפשר לנו זמן להסתגלות, ועל כל לוחמי השריון להיות מוכנים לפעילות בכל הגזרות במקביל".

בזרוע היבשה הסבירו כי הרכב הפגזים לא מושפע מחילופי הגזרות אלא מסוג הטנק עצמו. יחד עם זאת, הבהירו כי בכל מקרה מפקד הטנק הוא האחראי על הוראות הירי.

 


הכתבה פורסמה לראשונה בגיליון מס' 23 (3089) של השבועון הצבאי "במחנה"

You might be interested also