השייטת תשתלט על האונייה בלב ים

במסגרת תרגיל שייערך היום, לקראת ההגעה של המשט "צי החירות 2"

השתלטות על האונייה מרמרה (צילום: דובר צה"ל)

כחיל הים יערוך ביום רביעי תרגיל השתלטות על אוניה בלב ים, כחלק מן ההכנות האחרונות לקראת המשט הנוסף שצפוי לצאת בשבוע הבא לעבר חופי רצועת עזה, ויכלול את האונייה "מרמרה".

הכנות חיל הים נמשכו חודשים, והתבססו על לקחים מההשתלטות על האונייה "מרמרה" ב-31 במאי בשנה שעברה, שבה נהרגו תשעה אנשים ונפצעו עשרות. ההשתלטות לוותה בביקורת בינלאומית נוקבת על ישראל, וגם תחקירי צה"ל קבעו כי חיל הים לא היה ערוך למשימה שציפתה לו. אחת הבעיות העיקריות הייתה שלוחמי הקומנדו הימי השתלשלו כבודדים לעבר סיפון האונייה שם "נפלו לידיהם" של גורמים טורקיים, שהמתינו להם כשהם מצויידים באמצעי לחימה. הלוחמים הבודדים שהותקפו התשמשו בתחילה בכדורי צבע, וכיוון שלא היו מצויידם באמצעי אל-הרג יעילים, נאלצו לפתוח באש חיה, שגרמה לנפגעים הרבים.

באחרונה השלים חיל הים הפקת לקחים שנמשכה חודשים, וזאת לקראת משט ה"צי החירות 2", שתוכנן לצאת ביום השנה למשט הקודם, אך נדחה. 

ההכנות כללו גיבוש תורות לחימה חדשות והצטיידות באמצעי לחימה מתאימים יותר מאשר בשנה שעברה. שירות בתי הסוהר שותף להכנות, הן מבחינת היערכות לקליטת הנוסעים שיובאו למעצר, והן מבחינת השתתפות יחידות ההשתלטות שלו בבלימת הספינות.

התרגיל שיערך ביום רביעי מסכם את כל ההכנות האלה: מאות אנשי קומנדו ימי ויחידות נוספות, מלווים בכוחות אוויר, צפויים לקחת בו חלק. גורמי צבא בכירים עשויים לצפות בתרגיל על מנת לאשר את תורות הלחימה שפותחו כדי לעצור את המשט, שצפוי לכלול בנוסף ל"מרמרה" עוד ספינות רבות.   

You might be interested also