"רימון" הופכת לגדוד

צה"ל מאיץ את ההכשרות של הגדוד החדש בגבעתי, שייקרא על שם הסיירת המיתולוגית של פיקוד הדרום

(צילום: דובר צה"ל)

צה"ל פועל להפוך את יחידת "רימון" המתחדשת לגדוד מובחר, שיפעל תחת חטיבת גבעתי.

 
הגדוד המובחר החדש לא יוקם במקום גדוד הסיור של גבעתי, המאגד את הסיירת החטיבתית וכן את פלוגת ההנדסה (חה"ן) ואת ה"עורב" (פלוגה המתמחה בהפעלת נשק נגד טנקים), אלא יפעל לצידו.

"רימון" זכורה בהיסטוריה כאחת מהיחידות המהוללות בתולדות פיקוד הדרום, אך גם נחשבה שנויה במחלוקת. היחידה הוקמה בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת, בימיו של אריאל שרון כאלוף פיקוד הדרום. בראש היחידה עמד מאיר דגן, לימים ראש המוסד. לאנשי היחידה מיוחסים חיסולים רבים של מבוקשים ברחבי רצועת עזה.

 ה"קאמבק" של "רימון" החל כתוצאה מלקחי מבצע "עופרת יצוקה" בפיקוד הדרום. בצה"ל הגיעו למסקנה כי חסרה לצה"ל יחידה המכירה היטב את השטח ומסוגלת אף להתערות בתוכו, כדוגמת יחידת המסתערבים "דובדבן" של פיקוד המרכז, או יחידת "אגוז" של פיקוד הצפון, שהוקמה כדי להתמחות בלחימה גרילה מול החיזבאללה בלבנון. במקביל לפעילות בתוך הרצועה, במקרה הצורך, היחידה עשויה להתמחות ביכולות מבצעיות נוספות הדרושות לפיקוד הדרום, למשל לחימה בתנאי מדבר.

תהליך ההקמה המחודש של "רימון" החל כבר לפני מספר חודשים עם גיוסם של לוחמים ראשונים ובחירת סגל מפקדים המבוסס על מצטייני חטיבת גבעתי. מפקדים מיחידות מיוחדות וותיקות של צה"ל כבר מאמנים את אנשי "רימון" ומעניקים להם מן הידע שלהם.

עתה מסתמנת הכוונה כי תושלם הפיכתה של "רימון" לגדוד לכל דבר תחת חטיבת גבעתי, ממש כמו שיחידת "דובדבן" היא גדוד הכפוף לחטיבת הצנחנים, ואילו "אגוז" – לחטיבת גולני.

המיון לגדוד המיוחד החדש צפוי להתבסס על מתנדבים מתוך מאגר המתגייסים הכולל לגבעתי, ולעלות בכך את הביקוש לשירות בחטיבה, כמו שרבים מן המתגייסים לגולני מעוניינים לשרת באגוז (אך רק חלקם זוכים לכך).

 

 

You might be interested also