"לוחמת סייבר – לא נגד תשתיות"

ד"ר נמרוד קוזולובסקי תיאר את מלחמת הסייבר מזווית מפתיעה: לדבריו עיקר המלחמה עוסקת בהתחקות אחר מידע לטווח ארוך ולא במתקפות פתע נגד תשתיות

תמונה: Dreamstime

"לוחמת הסייבר היא לא חלופה לתותחנים והיא לא חלופה לטנקים, היא חלופה לסיירת מטכ"ל", כך טען ד"ר נמרוד קוזלובסקי, יושב ראש חברת "אלטל אבטחת מידע", המייעצת לממשלה ההודית, ומי שישב בראש צוות ההצפנה בוועדה שהמליצה על הקמת מערך סייבר לאומי.

קוזלובסקי דיבר על הנושא במסגרת הכנס בנושא לוחמת סייבר, שערך המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ביום חמישי בשבוע שעבר. הוא טען כי רוב פעילות הסייבר כיום היא של "הטמנה אין סופית של יכולות האזנה".

קוזלובסקי יצא נגד הפרדיגמה של "פרל הרבור דיגיטלי", שמדברת על מתקפות חורמה על תשתיות חיוניות, ואמר כי יותר מהכול "לוחמת הסייבר פועלת להטמנת יכולות מודיעין לטווח ארוך. אנו לא עומדים בפני מתקפה שתפיל את כל התשתיות במכת דומינו. רק בחלק מצומצם בלוחמת הסייבר גם קיימת מטרה מאוחרת יותר שמכוונות להשמדת המערכת.

"לוחמת סייבר היא מרחב הלחימה האקטיבי ביותר כרגע. אנחנו נמצאים במצב של התקפות סייבר כמעט יום יומיות, ורובן מיוחסות לגורם מדינתי, אך זה מרחב לחימה שמאפייניו מאוד שונים ממה שהכרנו עד כה. מי שמנטר אותה יודע כי רובה מתבצעת 'מתחת לרדאר'. ההצלחה האמיתית שלה טמונה בכך שהיא נכנסת בדלת האחורית, שקיימת בכל מערכות התקשורת במערב, מטמינה יכולות האזנה ומעקב ומתחקה באופן קבוע אחר תעבורת מידע ותעבורת קול", אמר קוזלובסקי.

You might be interested also