אחרי 20 שנה: מערך הפטריוט ישודרג

חיל האוויר ירכוש מערכות מדגם מתקדם או יבצע שיפוץ מקיף לקיימות

(צילום: דובר צה"ל)

20 שנה אחרי שסוללות טילי ה"פטריוט" הגיעו לישראל במהלך מלחמת המפרץ הראשונה, חיל האוויר נערך להחלף אותן בגרסה חדישה של המערכת -  או לחליפין לבצע שיפוץ ממושך, שבו יוחלפו מרבית חלפיהן.

הכוונה לבצע שדרוג משמעותי של מערך ה"פטריוט" ("יהלום") היא חלק מן התכנית הרב שנתית (תר"ש) של זרוע האוויר לשנים 2012-2016. התכנית החילית עולה לדיון במסגרת תכנית החומש הכולללת של צה"ל. במהלך הדיונים על התכנית המכונה "חלמיש", מציגה כל זרוע בצה"ל את מרכיבי ההתעצמות שבהן היא מעוניינת בשנים הבאות. המטה הכללי אמור להחליט עד לסוף חודש אוגוסט איזה מהתכניות לאשר.

בחיל האוויר מתייחסים לצורך לשדרג את מערכות הפטריוט כאל הכרח. אם המטה הכללי לא יאפשר לחיל להחליף את חלק מהסוללות הקיימות  מדגם PAC2 לדגם PAC3, יבוצע בכל מקרה טיפול חד פעמי שבו יוחלפו כמעט כל הרכיבים של הסוללות שיישארו במערך. במסגרת השיפוץ, שנערך פעם ב-20 שנה, תוכנס כל מערכת פטריוט לטיפול שיימשך שנה, בבסיס של מערך ההגנה האווירית בבסיס פלמחים, ובסיומו היא תהיה "כמו חדשה", גם אם לא יהיה שינוי ביכולות המבצעיות שלה.

לעומת זאת, מערכת PAC 3, אם יוחלט לרכוש אותה, עשויה לשדרג את יכולות היירוט של טליי הפטריוט כנגד מטוסים וכנגד טילים, כחלק ממהערך ההגנה הרב שכבתי כנגד איום טילי הקרקע קרקע, שאמור לכלול בתוך כחמש שנים את "כיפת ברזל", "שרביט קסמים", "חץ 2" ו-"חץ 3". נכון להיום, רק מערכות "חץ 2" ו"כיפת ברזל" נחשבות כיעילות ליירוט טילים או רקטות.

You might be interested also