"מר ביטחון" איננו

חיים ישראלי, שהלך לעולמו ביום שישי, היה מאושיות מערכת הביטחון הישראלית. לא פחות

ישראלי ז"ל. מתוך הספר מגילות חיים

הוא ישב במשך עשרות שנים בחדרון בכניסה ללשכת שר הביטחון, ששכנה בקומה השנייה בבניין בלב מחנה המטכ"ל (הקריה). שרי ביטחון באו ויצאו, אבל חיים ישראלי תמיד היה שם: האיש שהכיר מקרוב את כל הסודות של המדינה, וידע לפתור בעיות  לפני שהן מסתבכות.

ישראלי התמקם במשרד הביטחון כאשר היה בן 23. למעשה, מדובר היה בשירות הצבאי הסדיר שלו, אליו התנדב (מסיבות בריאותיות הוא היה פטור משירות חובה). מהר מאוד ישראלי הפך לאחד מאנשי סודו הקרובים של ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון, דוד בן גוריון, כראש הלשכה שלו. יחד עם צעיר אחר, שמעון פרס, ששימש כמנכ"ל המשרד, והיה מעורב בכל הפרשיות הביטחוניות שהסעירו את המדינה בשנותיה הראשונות.

אחרי בן גוריון, ישראלי שירת תחת 13 שרי ביטחון נוספים,  ביניהם פנחס לבון, לוי אשכול, משה דיין, שמעון פרס, עזר ויצמן, מנחם בגין, אריאל שרון, משה ארנס, יצחק רבין, יצחק שמיר, יצחק מרדכי, אהוד ברק ובנימין בן אליעזר. איש מהשרים לא יכול היה לדמיין את משרד הביטחון בלעדיו: כל בעיה שהתעוררה הגיעה קודם כל אל שולחנו, והוא ידע לנתב אותה אל הכתובת שתיתן לה את הפיתרון המתאים. פעמים רבות פתר בעיות רבות בעצמו, לפנים משורת הדין. הוא היה כתובת למשפחות שכולות, לנכי צה"ל וגם לגנרלים שהיו צריכים אוזן קשבת בממסד הביטחוני - שלא רק דרך המסגרת הבירוקרטית הנוקשה.

עוד כשהיה בתפקידו, בשנת 1998, זכה חיים ישראלי בפרס ישראל על תרומה ייחודית למדינה. בנימוקי ועדת השופטים נכתב, בין היתר, כי הוא היה "ראש וראשון ומופת אישי למשרתי הציבור במדינת ישראל... שימש בתפקידים אחראיים ורגישים ביותר, מימי שר הביטחון הראשון, דוד בן-גוריון, לצידם של כל שרי הביטחון ועד ימינו אלה.

 

בן-גוריון אמר עליו כי הוא אחד האנשים היקרים ביותר שפגש בחייו. משה דיין אמר כי הוא 'אנציקלופדיה מהלכת שכוללת בתוכה הכל'. חיים לסקוב כינהו "המצפון והמצפן של מערכת הביטחון". שרי ביטחון אחרים נעזרו בו ללא הרף וראו בו אישיות שאין מהימנה ממנה. יצחק רבין קבע כי חיים ישראלי הוא "הרצף הענייני של הביטחון, ובדרך כלל הצליח לתקן מה שהשרים האחרים קלקלו..."

 

"אצל חיים ישראלי הצטלבו כמה תכונות שרק לעתים רחוקות מופיעות יחדיו באיש אחד, קל וחומר אצל בעל שררה: אמונה עזה בנצח ישראל, חכמת חיים מיוחדת, ידע רב, זיכרון פנומנלי, כושר ארגון ועשייה ואולי המיוחד ביותר – אנושיות מרשימה וצניעות של אמת. אלפי אנשים, ואולי עשרות אלפי אנשים, יעידו כי הוא בעל כושר האזנה יוצא דופן ובעל נכונות נדירה לחפש תשובות ראויות לכל שאלה ומצוקה שהופנו לטיפולו. הוא מעולם לא נתן מנוח לעצמו ולאחרים במערכת הביטחון ובמערכות מקבילות, כל עוד פנייה של אזרח לא זכתה לתשובת אמת. למרות זאת שמע הציבור הרחב רק לעתים רחוקות על פעלתנותו, על הישגיו ועל מעמדו..."  (הציטוט המלא מופיע בויקיפדיה).

 

למרות תרומתו הייחודית של חיים ישראלי, הגיל עשה את שלו. בעשור שעבר, לשכת שר הביטחון הצנועה עברה לקומה ה-14 בבניין הזכוכית החדש שנבנה בחלק המזרחי של הקריה. ישראלי עצמו יצא לפנסיה, ואף פירסם את סיפור חייו בספר "מגילות חיים". לא הכל מופיע בספר: סודות רבים שהיו ידועים רק לו נשארו אצלו בבטן.

בסוף השבוע, הלך חיים ישראלי לעולמו - בגיל 84.

שר הביטחון, אהוד ברק, פירסם הודעה מיוחדת: "עובדי משרד הביטחון לדורותיהם, התעשיות הביטחוניות ושלוחות משרד הביטחון בכל אתר, אבלים על מותו של חיים ישראלי ז"ל ושולחים תנחומיהם למשפחתו הכואבת והאבלה.

"משך שני דורות, מאז קמה מדינת ישראל, במלחמות וביניהן, היה חיים ישראלי עמוד תווך מרכזי, האבן הראשה, בניהול מערכת הביטחון כעוזר אישי, מנהל לשכה, משנה למנכ"ל של כמעט כל שרי הביטחון של מדינת ישראל. החל מימי האש של מלחמת העצמאות, כעוזרו של ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון דוד בן גוריון ועד לאחרונה, הקדיש את חייו למערכת הביטחון וידו הייתה בכל פינה בבניינה משך השנים והדורות.

למערכת הביטחון אבד החבר, הידיד, הנאמן מספר אחד שדאג לכולם. יהי זכרו ברוך".

You might be interested also