חיזוי מז"א: התותחנים מתחברים לשירות המטארולוגי ולחיל האוויר

המטרה: שיפור רמת הדיוק של האש הארטילרית

צילום: דובר צה"ל

חיל התותחנים מקים יחידת מטארולוגיה חדשה, שתהיה מחוברת "און ליין" למערך חיזוי מזג האוויר של חיל האוויר ולשירות המטארולוגי הישראלי.

על הקמת היחידה הוחלט במסגרת שיתוף פעולה בין זרועות האוויר והיבשה, ובין קצין התותחנים הראשי, תא"ל דוד סויסה, ומנכ"ל משרד התחבורה האחראי על השירות המטארולוגי, אלוף (מיל') דן הראל (שבעברו פיקד על חיל התותחנים גם כן).

היחידה החדשה תהיה כפופה ליחידת האיכון והמטאורולוגיה של חיל בתותחנים, ותפעיל מערכת חדשה שתספק נתוני מטאורולוגיה מרחבית. היחידה תעבד את המידע שיתקבל מהשירות המטאורולוגי וממערך המטאורולוגיה של חיל האוויר, תשלב אותו עם מידע שיתקבל ממדידים שונים בשטח, ואז תפיץ אותו לכוחות בשטח. חיל התותחנים צפוי להפוך בכך לספק המידע היחיד של זרוע היבשה בתחום המטאורולוגיה, ולהעביר מידע ברמת דיוק מאוד גבוהה.

יצוין, כי בכל חישוב של נתוני ירי במערך בקרת האש, יש להזין נתונים מטאורולוגיים הכוללים טמפרטורה, לחץ אוויר, עוצמת הרוח וכיוונה ועוד. נתונים אלה עשוים להשפיע על מסלול הפגז, ולכן יש לקחת אותם בחשבון. מערכת"טורנדו", שבה משתמשים כיום בחיל התותחנים לאיסוף נתוני מזג האוויר, כוללת מכ"ם איסוף ובלון הליום שאליו מחוברים מדידים, שמשדרים את המידע לתחנה הקרקעית. המערכת אינה נחשבת כמדויקת דיה.

בחיל התותחנים מצפים כי החיבור הקבוע לנתונים שיגיעו גם ממערך החיזוי של חיל האוויר ומהשירות המטארולוגי יגביר את רמת הדיוק של האש הארטילרית באופן משמעותי.

You might be interested also