"יום הנכסה": חילופי אש בצפון

בגבול הצפון מאות מפגינים סורים, עוד עשרות מפגינים עושים את דרכם לעבר הגבול. דיווחים בסוריה: שלושה מפגינים נהרגו

מפקד פיקוד הצפון, אלוף גדי אייזנקוט ומפקד אוגדה 36, תא"ל אייל זמיר במצפה הילה (צילום: דובר צה"ל)

אירועים אלימים אל מול כוחות הביטחון הישראליים מתרחשים כעת בתחתית "גבעת הצעקות" בגבול הצפון, שם מתקיימת התקהלות רחבה של כ-500 מפגינים.

 

כ-100 מפגינים חצו את הגבול הבינלאומי וניסו לחתוך את גדר התיל. חיילי צה"ל מנסים להשליט סדר באזור באמצעות נפ"ק (נשק פחות קטלני) ומבצעים ירי באוויר על מנת להזהיר. כלי התקשורת בסוריה מדווחים כי שלושה מפגינים נהרגו ותשעה נפצעו.

 

הפגנות אלימות נרשמו גם בקלנדיה, במקום מאות מפגינים פלשתינים המתעמתים עם כוחות צה"ל שמפעילים אמצעים לפיזור הפגנות.

 

מאות מפגינים פלשתיניים מציינים היום במוקדים שונים את "יום הנכסה"- 44 שנים לתבוסה הערבית במלחמת ששת הימים. לאור אירועי יום הנכבה הפלשתינית לפני כשלושה שבועות, שבהם נפרץ הגבול בקרבת מג'דל שמס ברמת הגולן, החשש העיקרי הוא מתהלוכות המוניות נוספות לעבר הגדרות לאורך גבול הצפון או לגדרות באזור יהודה ושומרון ורצועת עזה.

 

צה"ל מתגבר כוחות ביהודה ושומרון, לאורך הגבולות בצפון ובקרבת הגדר ברצועת עזה. במערכת הביטחון נערכים גם לאפשרות הגעה של אלפי מפגינים להתנחלויות. הכוחות המתוגברים צוידו בכמות גדולה של אמצעים להתמודדות עם הפרות סדר.

 

פיקוד הצפון הכריז על גבול הצפון שטח צבאי סגור, כדי למנוע מאנשים להתקרב אליו, גם מהצד הישראלי. במקביל להיערכות בישראל, צבא לבנון הכריז שטח צבאי סגור על קו הגבול בין לבנון לישראל, לשם אמורים לצעוד מפגינים פלשתיניים.

 

You might be interested also