מה שאובמה לא אמר

ההתעלמות מסוגיות הפליטים וירושלים הופכת את נאום אובמה והצעתו ללא מעשיים ולא רציניים; כמה חבלמה שאובמה לא אמר

נאומו של הנשיא אובמה היה מלאכת מחשבת. הוא דיבר על כל מעשיה החיוביים של ארה"ב אבל הקושי הוא עם מה שלא דיבר עליו, ועל כך משום מה לא דנים הפרשנים (בינתיים).

הוא שיכנע בכנות רצונו להביא שלום, הוא שיכנע בנכונות הממשל האמריקאי לפעול למען אינטרסים משותפים לארה"ב וישראל, אך הבעיה שלנו ושלו היא במה שלא ניסה לשכנע.

הוא הזכיר את הסיוע הכמותי של ביליוני דולרים בכל שנה, הוא הזכיר את הסיוע האיכותי בטכנולוגיות סופר מתקדמות. אבל הבעיה שלנו היא עם מה שלא הזכיר.

הוא הבטיח מחויבות לביטחון ישראל, הוא הבטיח מדינה יהודית, אבל המכשול הוא במה שלא הבטיח. הוא הכריז עשר פעמים על מחויבות לביטחון, עשרים פעמים על מדינה יהודית, הוא הכריז אפילו על תמיכה בשחרור גלעד שליט, אולם הבעיה שלנו היא במה שלא הכריז.

הוא שירטט עקרונות שלום שקרובים לרבים בישראל, הוא שירטט גבולות דומים לאלו של אולמרט ושל ברק לפניו, אבל הבעיה שלנו היא עם מה שלא שירטט.

אובמה מצייר מזרח תיכון חדש ודמוקרטי כמו ראיון הזוי של נשיא אחר לפניו (נשיאנו) אך תוצאות הביניים שונות בתכלית: המשטרים החדשים הם צבאיים ונוקשים בעוד המשטרים הישנים אכזריים יותר הנשיא אובמה לא שיכנע, לא הזכיר, לא הבטיח, לא הכריז, לא שירטט תכנית לפיתרון סוגיות שבלעדיהן אין פתרון לסכסוך. הוא טיאטא אל מתחת לשטיח, אל מחוץ למשא ומתן לשלום את הסוגיות הקשות מכולן: פתרון סוגית הפליטים, סוגית ירושלים ובמיוחד המקומות הקדושים וירושלים העתיקה, ותנאי אחרון וחיוני מאין כמוהו – הכרזה על סיום התביעות ההדדיות, או במלים אחרות סיום התביעות הפלסטיניות ומסירת מפתחות הבתים בחיפה, ביפו, ובכפרים כמו קופרין ואבו שושא.

ללא פתרון סוגיות אלו אי אפשר לסיים את הסכסוך. כיצד אפשר ללחוץ על הפלסטינים לוותר על החזרת פליטים לאחר שיוחזרו השטחים? כיצד יכריזו על סיום התביעות, וויתור על הר הבית בלי תמורה טריטוריאלית? הם לא יכריזו ולא יוותרו, כה פשוט.

אין לחשוד ביועציו של מר אובמה ששכחו או שלא הבינו את המהות והחשיבות של סוגיות אלו. הם מבינים שהחזרת הפליטים פירושה הרס מדינת ישראל, אך חתימה על נייר של הסכם שלום תגיש לאובמה על מגש של כסף, נצחון בבחירות הבאות לנשיאות.

אכן נאומו של הנשיא אובמה היה מלאכת מחשבת. ילמדו אותו בבתי ספר, יכללו אותו בקבצי נאומים, כי שם לא מזכירים את הסוגיות שלא נידונו.

ללא התייחסות עקרונית לסוגיות אלו, עומדת הצהרת הנשיא על מחויבות לביטחוננו בסימן שלאלה, ואינה עומדת במבחן המציאות.

הייתה לי תקווה חזקה ואמיתית שמר אובמה יציע הסכם שיכלול מענה לכל שאלות היסוד שעומדות לדיון והוא הכזיב. תכניתו החלקית, הפגומה, שאינה מעזה לאחוז שור בקרניו לא תביא שלום, לא תביא משא ומתן, אלא עלולה לגרום לאינתיפאדה שלישית, ראה הוזהרת

You might be interested also