"שרביט קסמים – גם נגד טילי שיוט"

המערכת תהיה מבצעית בקרוב, אמר ראש הפרויקט ברפאל

שרביט קסמים (צילום: רפאל)

"ערכנו כבר מספר רב של ניסויים, כולל של המיירט עצמו, והם מתקדמים מהר מן המתוכנן. בעוד תקופת מה, שאני לא יכול לדבר עליה, ייערך ניסויי כולל של המערכת, ואני מקווה שהיא תהיה מבצעית בתוך זמן לא רב".

כך אמר ביום שלישי, אל"מ (מיל') פיני יונגמן, ראש פרויקט מערכת ההגנה "שרביט קסמים" ברפאל, במהלך הרצאה שנשא בכינוס "ניו-טק", שנערך באיירפורט סיטי ליד נתב"ג.

בסקירה על המערכת, אמר עוד  יונגמן, כי עד כה הפיתוח מתקדם כמתוכנן ואף טוב יותר מן הצפוי.

מערכת "שרביט קסמים",  "DAVID'S SLING" בשמה הלועזי, מיועדת לתת תשובה לאיומים בתווך שבין טילי "כיפת ברזל" לטילי מערכת "חץ" וליירט טילים לטווח בינוני וארוך, ואף לטילי שיוט מנמיכי טוס. יונדמן הביע שביעות רצון מן התוצאות שמפגינה מערכת "כיפת ברזל" אשר פותחה אף היא על ל ידי רפאל, ובהתבטאות פומבית ראשונה אמר כי המערכת החדשה תהיה מתקדמת ביותר וברמה שאין לאף מדינה בעולם כיום.

יונגמן  הסביר כי חיוויים שתקבל המערכת, ככל הנראה ממערכות התרעה הקבועות על לויינים, יאפשרו לטפל גם בטילי שיוט הטסים בגובה נמוך מאד, ממש מעל פני הקרקע.

 

המערכת מפותחת בשיתוף פעולה של רפאל עם חברת ריית'יאון בארה"ב, האחראית על פיתוח חלק מן הרכיבים שלה, וזוכה לסיוע של משרד ההגנה מפני טילים. חיוניות המערכת למערך ההגנה על ישראל הוכחה אחר מלחמת לבנון השנייה, עת נחתו מאות טילי קרקע-קרקע ששיגר ארגון החיזבאללה על הגליל והשרון. היא פותחה ביוזמה מפא"ת ורפאל, ומשתתפים בפיתוח מערכותיה השונות אלתא, אלביט וחברות רבות אחרות בארץ ובארצות הברית.כבר עתה עובדים על פיתוח וניסוי המכלולים שלה מאות אנשי פיתוח ותכנון.

"המערכת אינה מטכנולוגיה של שנות השמונים, כמו המערכות הפועלות כיום", אמר ראש הפרויקט, "אלא פועלת בטכנולוגיות המתקדמות ביותר בעולם הקיימות כיום. המערכת תוכל להתמודד גם מול איומים שנמצאים כעת על שולחן השרטוטים או נחשבים לאיומים פוטנציאליים", אמר. "יותר מכך, המיירט יוכל במהלך הטיסה לעבר המטרה לשנות את המטרה ולפנות לעבר איום אחר, בעקבות השמדת המטרה הראשונה. המטרה, בסופו של דבר, היא שנוכל לתת מענה לכל סוגי הרקטות והטילים לטווח קצר, לרקטות שמפעילי מערכת ה"חץ", על פי תכנית מוגדרת מראש, וכן לטילי שיוט מסוגים שונים".

בהתייחס לצורה המיוחדת והלא סימטרית של ראש המיירט, המזכירה "ראש דולפין", אמר יונגמן כי תצורה זו מאפשרת למספר חיישנים את היכולת לעקוב אחר המטרה ואז ליירט אותה בצורה טובה ומדויקת. ההשמדה תהיה על ידי "פגיעה קשה".

ראש הפרויקט אמר עוד כי "ההכרזה על מבצעיות המערכת נראית לעין".

 


בתמונה: פיני יונגמן, ראש פרויקט מערכת "שרביט קסמים" ברפאל, במהלך הרצאה שנשא בכינוס "ניו-טק" 

(צילום: דני שלום)

You might be interested also

Screenshot from the conference. Clockwise from R to L: moderator Audrey Plonk, Head of the Digital Economy Policy Division of the OECD; Mathias Cormann, OECD Secretary General; Yigal Unna, Director General of the Israel National Cyber Directorate; and Haim Assaraf, Israel's ambassador to the OECD.     

Israel hosts OECD's annual cyber conference for first time 

The three-day online conference whose theme is "Local challenges, global solutions" started today. The secretary general of the organization said the vulnerability most exploited by cyberattackers is lack of cooperation