השייטת מחכה למרמרה

כל לוחמי השייטת גויסו למילואים - וזה רק צעד אחד מתוך שורה של הכנות שחיל הים ערך לקראת המשט הבא של ה"מרמרה". כך חשף ביום ג' בכיר בחיל

מרמרה (צילום: AP)

יחידת הקומנדו הימי, שייטת 13, גייסה את כלל כוחות המילואים שלה, לקראת המשט הבא של ה"מרמרה" לעבר חופי רצועת עזה, שצפוי בסוף החודש. בכיר בחיל הים שהציג ביום ג' את ההכנות, אמר כי הן נערכות בשורה של ערוצים מקבילים.

בתחום המבצעי: כל לוחמי הקומנדו הימי וכוחות נוספים של חיל הים החלו לבצע "מודלים" ולתרגל שיטות השתלטות שונות, שפותחו במהלך השנה האחרונה. חיל הים וחיל האוויר יערכו בעוד כשבועיים תרגיל לקראת אפשרות של השתלטות על הספינות - לעיני גורמים בכירים. חיל הים נערך לאפשרות שלא פחות מ-15 אוניות ינסו לפרוץ במקביל את המצור מעל רצועת עזה, ובחלקן עלולות להיות "הפתעות" כגון חומרי נפץ.

מעבר לתרגולות חדשות של השתלטות (שלא יכללו השתלשלות של בודדים באמצעות חבלים- אל לב הסיפון של ה"מרמרה", הפעם) יצטיידו הכוחות בשורה של אמצעי נפ"ק (נשק פחות קטלני) חדשים. חיל הים נמנע מלחשוף את האמצעים, וייתכן כי הם יכללו פיתוחים חדשים.

אם ספינות המשט ינסו להגיע אל חופי עזה למרות הכח הרב שיצפה להם בלב ים, תבצע את ההשתלטות עליהם שייטת 13, בסיוע כוחות נוספים של חיל הים. אל לוחמי הקומנדו הימי יצטרפו במידת הצורך שוטרי יס"מ, לוחמי יחידת הכלבנים עוקץ ולוחמי יחידת "מצדה" של שירות בתי הסוהר, המתמחים בהתמודדות עם הפרות סדר.

ערוץ דיפלומטי - גורמי ההסברה מגבירים כעת את המאמצים הדיפלומטיים לקיים שיתוף פעולה עם המדינות השונות מהן צפויות לצאת אוניות המשט, ולמנוע יציאה של אוניות משטחן. על פי ההערכה, המשט ייצא במקביל ממספר נמלים בארצות הים התיכון - איטליה, יוון, טורקיה צרפת וספרד.

ערוץ מודיעיני - המוסד, אמ"ן ומודיעין חיל הים, אספו מידע על משתתפי המשט וממשיכים באיסוף כל העת. הארגונים השונים שישתתפו במשט נמצאים כעת בתהליך של גיוס כספים במטרה לקנות אוניות או להחכיר אותן. נכון לעכשיו, הארגונים בהם Free Gaza ו- IHH קנו מספר מועט של אוניות ורוצים לחכור כמה נוספות.

היבט משפטי - גורמי צבא אומרים כי על פי החוק הבינלאומי, אוניה שפורצת סגר, גם אם היא אזרחית,נחשבת כאוניית צבא, ולכן ניתן להפעיל כוח כדי לעצור אותה ולמנוע ממנה את פריצת הסגר. נושא זה עבר את מבחן את ועדת טירקל. חיל הים ישען על עניין זה אם יידרש. בצה"ל אומרים כי יש הנחייה ברורה מהדרג המדיני לעצור המשט ולמנוע ממנו להגיע אל חופי עזה.

על פי ההערכות בצה"ל, המשט יצא לדרך בשבוע האחרון של חודש יוני, ואולם יתכן שתהיה דחייה עקב קשיי המימון של הארגונים המשתתפים.

You might be interested also