דרושה מהפיכה חדשה בשדה הקרב

דרושה מהפיכה חדשה בשדה הקרב

ניצניה של המהפכה בשדה הקרב החלו להופיע כבר בתחילת שנות השמונים. בתקופה ההיא היו בזירה ראשי ביות מבוססי טכנולוגיית שידור תמונת טלביזיה, שהקנו למערכות הנשק פגיעה מדויקת. דיוק הפגיעה שהיה עד שנות השבעים כ-30 מטר CEP, הצטמצם לשלושה מטרים ופחות, וכיום אף למטר אחד.

החיבור בין נשק מדויק, לשיגור החימוש מנקודה הנמצאת בטווח גדול יותר מאשר טווח הטילים והתותחים נגד מטוסים שהיו בידי האויב, בשילוב עם מודיעין למטרות בזמן אמת ושליטה בזמן אמת, סללו את הדרך להצלחת חיל האוויר הישראלי במלחמת לבנון הראשונה.

מאוחר יותר, המהפכה בשדה הקרב הבשילה באמצעות שימוש בלייזר, GPS וחיישנים שמאפשרים תצפית ושיגור נשק מדויק גם בחשיכה ובתנאי מזג אוויר קשים. מהפיכת המידע ומהפיכת התקשורת וכן טכנולוגיות של חמקנות ומזעור רכיבים, השלימו את התמונה והקנו לצה"ל יתרון טכנולוגי עצום כבר בתחילת העשור שעבר.

עומק המהפכה היה כה גדול עד שלעיתים הוא גרם לשגיאות של מצביאים. כך קרה במלחמת לבנון השנייה, בה ניצול היתרון הטכנולוגי המוחלט שהיה קיים בידי צה"ל, הפך לנטל. קריאה משובשת של מידע אודות האויב, יכולותיו וכוונותיו מנעו את המסקנות המתבקשות.

כשהתארכה המערכה נידרש שילוב מסוג אחר בין פעולות אוויר, יבשה וים, מאשר בתחילתה. בתמצית ניתן לומר שנדרש גם תמרון קרקעי מסוים על הקרקע, למרות היתרון הטכנולוגי המוחלט שבידי צה"ל.

כעת, כמעט חמש שנים אחרי המלחמה, דרושה מהפכת שדה קרב חדשה או לפחות תפנית משמעותית מהמצב הקיים, שבו האויב מחזיק ארסנל רחב של רקטות ונשק בליסטי מטווחים קרובים ורחוקים כאחד, העורף הישראלי נתון למתקפה, והכוחות בחזית נדרשים לנוע בין בונקרים או בתוך שטחים עירוניים מאוכלסים.

יש כמה אפשרויות להחזיר את יכולת ההכרעה. למשל: שימוש מאסיבי ברובוטיקה בשדה הקרב, שיתוק האויב דרך מערכות ה"סייבר" שלו, או פיתוח תחמושות וראשי נפץ מסוגים שונים לחלוטין מהקיים כיום, כגון ירי חלקיקים, לייזר, אנרגיות חשמליות ואלקטרומגנטיות לסוגיהן, ובמקביל שיפור מערכות הגנה פסיביות ואקטיביות עד לרמה של הגנה בלתי חדירה.

עניין אחד ברור ללא ספק, מבחינתי, והוא שהמהפכה בשדה הקרב שאך הבשילה בעשור שעבר, איבדה מיכולת ההכרעה שלה עד כה. לכן, עד שהיתרון יתחדש שוב, הפעלת הכוחות צריכה להיות גמישה ומתאימה לתנאים בכל זירה וזירה. חייבים להשלים עם כך שדרושה מהפיכה נוספת.

You might be interested also