תרגיל ההסברה הגדול בעולם

תרגיל החירום הלאומי, שייערך בסוף יוני, יהיה גם תרגיל דוברות חסר תקדים בהיקפו. בין התרחישים שייבחנו: נפילת טיל כימי בסביבה אזרחית

תרגיל חירום המדמה ירי טילים כימיים (צילום: דובר צה"ל)

נשלמות ההכנות לקראת תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה 5", בין 19-23 ביוני.

התרגיל יתקיים במתכונת של שבוע חירום הלאומי החמישי "נקודת מפנה 5" לבחינת היערכות ומוכנות החזית האזרחית. התרגיל, בראשותו של השר להגנת העורף, אלוף (מיל') מתן וילנאי, מנוהל על ידי רשות החירום הלאומית (רח"ל), שבראשה עומד תא"ל (מיל') זאב צוק רם (ווה). שותפים בתרגיל פיקוד העורף, משרדי הממשלה וגופי התשתית, משטרת ישראל, ארגוני ההצלה (מד"א, כבוי והצלה) ועשרות רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ.

בנוסף, יתקיימו תרגילי שטח במקומות שונים, בהם תיבחן ההיערכות לתרחישים שונים. בתרגיל יקחו חלק עשרות חברי "צוות", ארגון גמלאי צה"ל, המשמשים קציני קישור לרשויות מקומיות במסגרת פיקוד העורף, ומביאים לידי ביטוי במערכת האזרחית את נסיונם הצבאי העשיר. בנוסף, ישתתפו עשרות חברי "צוות" אחרים במסגרות שונות של התנדבות ברשויות המקומיות. במנהלת התרגיל, בראשות אל"מ (מיל') אבי דוד, חברים עשרות חברי "צוות" בתפקידים מקצועיים שונים.

לשבוע החירום בארץ יגיעו כמה עשרות נציגים של מדינות שונות בעולם, לעמוד מקרוב על הניסיון הישראלי בתחומי החירום.

התרחישים החשובים המתורגלים השנה הם פגיעה של טיל כימי במגזר האזרחי, פינוי והתפנות מרצון של מאות אלפי אזרחים מבתיהם, פגיעה במערכות מיחשוב חיוניות ("סייבר"), ופעולה בתנאים של פגיעה במערכות הטלפון הסלולרי והמחשבים לכל מי שעוסקים בדיווח ובהפעלה.

התרגיל בוחן גם את מערכות ההסברה והדוברות של המדינה. מנהל התרגיל בתחום ההסברה הוא תא"ל (מיל') אפרים לפיד, שהיה דובר צה"ל ומפקד גלי צה"ל. במהלך שבוע החירום הלאומי ייבחן תפקודם של כ-300 דוברים של משרדי הממשלה, רשויות מקומיות, גופי הצלה ובריאות, פיקוד העורף וצה"ל, חברות התשתית (חשמל, מים, תקשורת) ואף כשירותם של אמצעי התקשורת האלקטרוניים לפעול במצב פגיעה במערכותיהם.

לדברי לפיד, "מדובר בתרגיל הסברה ודוברות הגדול ביותר שנערך אי פעם בישראל, וייתכן שהוא יכול להיחשב ענק אפילו בקנה מידה עולמי".

You might be interested also