הרמטכ"ל היוצא על איראן: "האופציה הצבאית חייבת להמשיך ולהיות על השולחן"

בסוגיית גלעד שליט, הודה רב אלוף גבי אשכנזי "נכשלתי. חמאס מסתיר אותו באופן כזה שאיננו יכולים לאתר אותו"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי (צילום: אוניברסיטת בר אילן)

"הצירוף של המשטר האירני עם נשק גרעיני הוא דבר שישראל אינה יכולה לקבל ויש הכרח להמשיך ולקדם את מוכנות האופציה הצבאית", קובע הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי. בנאום שנשא הבוקר (יום ד') לפני פורום העסקים של אוניברסיטת בר אילן, בעקבות קבלת תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה, אמר אשכנזי, כי האופציה הצבאית "חייבת להמשיך ולהיות על השולחן".

"עצם קיומה של האופציה הצבאית הוא היסוד לדרבון העולם לנקוט בסנקציות כלכליות נגד איראן." אמר אשכנזי והוסיף " איראן פגיעה כלכלית, ואם המשטר יווכח כי הוא נפגע כלכלית, יש סיכוי שיבטל את תוכנית הגרעין. זה כבר קרה בעבר, בשנת 2003."אשכנזי הוסיף כי סדר היום של המזרח התיכון נקבע כעת ע"י שתי מדינות לא ערביות: איראן וטורקיה, בשל סיבות רבות. "בלי הסיוע של איראן, חמאס וחיזבאללה לא היו מה שהן, ועל כן צה"ל צריך להיות ערוך לאתגר האיראני." אשכנזי הוסיף כי יש תחילת קואליציה במערב, אך זה לא מספיק. "ברור שמחיריה של פעולה צבאית יהיו גדולים, אך מזה"ת עם מטריה גרעינית איראנית הוא שינוי שיש לעשות כל מאמץ למנוע אותו", אמר.

בסוגיית גלעד שליט הודה אשכנזי: "נכשלתי. צריך להודות שאין לנו יכולת לקחת כוח צבאי כדי לשחרר את שליט. לא הייתה לי פנטזיה יותר גדולה מאשר לראות מסוק נוחת במחסום ארז ובו גלעד שליט ואני מטלפן להוריו להודיע ששחררנו אותו", אמר אשכנזי. "חמאס מסתיר אותו באופן כזה שאיננו יכולים לאתר אותו. איננו יודעים איפה הוא". אשכנזי הוסיף כי להערכתו, גם אם נפגע בראשי החמאס, הדבר לא יביא לשחרורו של שליט. אם לא נצליח ליצר אופציה צבאית לשחרורו, יש להודות בכך ביושר ולשלם מחיר סביר תמורת שחרורו.

בעניין הצעדות של אזרחים אל גדר הגבול, רב אלוף במילואים גבי אשכנזי אומר כי 'משט קרקעי' כזה הוא בעיה, אך אין להפריז בחומרתה. "כדי להתעמת עם אזרחים העולים על הגדר, יש להקים כוח משטרתי באופיו כדי להתמודד עם האירוע". אשכנזי הוסיף כי הוא ממליץ להקים כוח משטרתי מן הסוג הזה כדי לפעול נגד אזרחים, גם אזרחים ישראלים. לא מומלץ שצבא יפעל מול אזרחים, אמר אשכנזי, זהו לקח שלמדנו באזרחות.

בדברו על המהפכות במדינות הערביות במזרח התיכון, אמר אשכנזי, כי אי אפשר להעריך היכן יסתיימו. מהפכה כמו זו שקרתה במצרים עלולה "להיחטף" ע"י גורמים שאינם חלק מן התהליך. "יכול להיות שהשלום עם מצרים קר, אך זו האלטרנטיבה הפחות רעה ואנחנו צריכים לפעול שהשלום הזה יישמר ", אמר אשכנזי. בדברו על ההפיכה במצרים, הציע רב אלוף במילואים אשכנזי, לגבש תוכנית סיוע כלכלית בינלאומית כמו תוכנית מרשל.

"בסוריה תהליך המהפכה יהיה ארוך יותר. בניגוד למצרים, אסאד לא יוותר על מוקדי הכוח שבידיו. הפסד הוא בלתי נסבל בעיני העלאווים. "אמר והוסיף "לסוריה יש ארסנל הנשק הגדול ביותר במזרח התיכון, בעיקר נשק כימי אם סוריה תגלוש לכאוס, אין לדעת איך זה יסתיים. אסאד מבין שצה"ל חזק מצבאו." אמר אשכנזי.

הרמטכ"ל היוצא הכריז כי החיזבאללה הוא האתגר הגדול ביותר שאיתו מתמודד צה"ל. "חרף הביקורת על מלחמת לבנון השנייה, ההרתעה גברה בעקבותיה", הכריז אשכנזי. "אינני זוכר תקופה כ"כ ארוכה של שקט מול חיזבאללה. יש לנו דור חדש של ילדים שעומדים לעלות לכיתה א' בקריית שמונה והם מעולם לא שמעו את צופרי האזעקה".

"אם חיזבאללה ירצה, הוא יכול לירות כמות מאסיבית של טילים כמעט לכל נקודה במדינת ישראל. אבל חיזבאללה לא יוכל לכבוש את הגליל והחמאס לא יוכל לכבוש את הנגב. לכן עלינו לגבש טקטיקה שלא תאפשר להם לירות את הטילים ושתקצר את המלחמה ככל שאפשר. המודל שראינו במבצע עופרת יצוקה הוא מה שנראה בהמשך. יהיו דוחות (כדוגמת גולדסטון) אך נצטרך לחיות עם זה." אשכנזי הוסיף כי חמאס וחיזבאללה הגיעו למסקנה כי עדיף שלא לפגוש את צה"ל בשדה ולכן הם מעדיפים להציב משגרים בשטח בנוי משני טעמים: ראשית, הם מעריכים שיהיה קשה לצה"ל להפריד בין מחבלים לאזרחים ושנית, הם מעריכים שצה"ל יחשוש מן המחיר הכבד בנפגעים. "אסור לנו ליפול למלכודת הזו. בכל עימות יש לשאוף למערכה צבאית קצרה ויש לפעול גם באוויר וגם ביבשה וכך גם לחסוך בנפגעים."

בדברו על סוגיית הגיוס לצה"ל, אמר אשכנזי כי הולכת ומתפתחת בעיה קשה: "48% מן התלמידים בכיתות א' כיום הם לא ציונים (חרדים וערבים) והמספר הזה הולך וגדל. כבר כיום, פחות מ-50% מן הצעירים מתגייסים לשירות חובה. זה מצב בלתי נסבל." אשכנזי שלל את ההצעה לעבור למודל של צבא מקצועי, הן בגלל הפגיעה באיכות האנשים שיבחרו בשירות הצבאי כמקצוע והן מסיבות כלכליות. אשכנזי הציע להנהיג שירות חובה לאומי לכולם, גם לערבים. בדברו על הציבור החרדי אמר אשכנזי: "זאת החמצה. זהו ציבור מדהים. חבר'ה מצוינים ואם נהיה רגישים לצרכים שלהם ונצליח לתת להם הכשרה מתאימה, הם יתגייסו גם לשירות קבע. הבעיה היא העלות הכספית של שירות חרדים בצה"ל שעולה כסף רב, משום שהם מקימים משפחות בגיל צעיר. עם זאת, החרדים הם לא הבעיה שלנו " הדגיש אשכנזי. הוא הוסיף כי צה"ל אינו רק הכוח הצבאי של המדינה אלא יש לפניו גם משימות לאומיות.בהקשר זה ציין בגאווה כי בקרוב מאוד ישלים צה"ל גיור של 5000 חיילים.

אשכנזי נשאל על חשיבות אחזקת שטחים לצורך הגנה ואמר: "שאלת הגבול חשובה, אבל חשוב יותר לשלוט על מה ש"יוצא" מהמדינה השכנה לעבר ישראל. כך, למשל, חשובה נוכחות צבאית של ישראל על הירדן. "ברור שעדיף להילחם עם רמת הגולן בשליטתנו, אבל השאלה איננה רק אחזקת השטח. סידורי ביטחון משפרים את היכולת שלנו להילחם. אסור להגיע למצב שבו איננו מסכימים להחזיר שטחים ואז אנחנו נלחמים ובתום המלחמה יושבים למשא ומתן שבו מושגת פשרה טריטוריאלית." אמר. הרמטכ"ל היוצא הוסיף כי בעיניו תחנות התראה חשובות, חשוב מי ישלוט במרחב האווירי וחשובה השליטה במקורות המים ובקידוחי מים, לא פחות מאשר השליטה בשטח.

You might be interested also