חיל הים ערוך לצונאמי

תוכנית מגירה של חיל הים חושפת היערכות של עשרות סירות גומי וסיוע רפואי

סירת גומי של חיל הים (צילום: דובר צה"ל)

מה יקרה במצב של צונאמי ישראלי? תוכנית מגירה של חיל הים חושפת היערכות של עשרות סירות גומי וסיוע רפואי. כבר היום ניתן לומר- חיל הים ערוך ומוכן לסיוע.

רעש האדמה ביפן (9.0 בסולם ריכטר) שיצר גל צונאמי קטלני בגובה 10 מטר החריב כליל את חופה המזרחי של המדינה לאורכם של 130 ק"מ, כמעט פי שתיים מאורכה של מדינת ישראל.

בעקבות האירוע הקטלני ביפן עולות בעיקר שתי שאלות מרכזיות - האם יתכן גל צונאמי בחופי ישראל? ואם כן, האם מדינת ישראל ערוכה אליו?

תוכניות מגירה של חיל הים חושפות היערכות רבת היקף של החיל במקרה של אסונות טבע ושיטפונות. בסיסי חיל הים הפרושים לאורך חופה של מדינת ישראל מקנים לחיל מרכזי שליטה המכסים את כל אורך קו החוף של המדינה וכוללים אף את אילת וישובי הערבה.

"בנינו תוכנית מסודרת על מנת שבשעת הצורך יוכל חיל הים להגיש סיוע ייחודי לאזרחים ויצטרף לפיקוד העורף ולמשטרת ישראל" אומר גורם בכיר במערך הכוננות והביטחון השוטף של חיל הים.

על פי התוכניות, בשעת הצורך, יקצה חיל הים עשרות סירות גומי ועליהם לוחמים וחובשים שיסייעו למאמצי הסיוע והחילוץ. בכירי חיל הים יצטרפו לחדרי הפיקוד האזוריים של פיקוד העורף ומשטרת ישראל ויקבלו דיווחים לגבי מוקדי האסון. בסיסי חיל הים יעמידו בכוננות ציוד ואמצעים לסיוע לתושבים ויפשירו ערכות חירום מיוחדות. היחידה למשימות תת מימיות (ילת"מ) ערוכה בתוך שעה להתייצב למשימות מורכבות של חילוץ והצלת חיים. יחידה מיוחדת זו מבצעת משימות כאלה ואחרות במשך כל השנה והיא נמצאת מאומנת וערוכה בכל רגע.

על פי התוכנית, במקרה של שיטפון קיצוני, לוחמי הקומנדו הימי, שייטת 13, יצטרפו אף הם למשימות הצלה מיוחדות שיוטלו עליהם על ידי חדרי הפיקוד שיוקמו לטיפול באירוע.

צונאמי בישראל, הייתכן?

חוקרי בית הספר הגיאו ארכיאולוגי באוניברסיטת חיפה בשיתוף העמותה למחקר ימי "אקואושן" איתרו ארבע עדויות היסטוריות להתרחשות גלי צונאמי בעבר בחופי ישראל. צוות המחקר מצא כי כיום קיים סיכוי סביר להיווצרותו של גל צונאמי בישראל. החדשות הטובות הן שסטטיסטית רעידות אדמה גדולות מתרחשות באזורנו רק אחת ל-80 שנה, אך החדשות הרעות הן שהרעש החמור האחרון באזורינו התרחש ב-1927.

You might be interested also