אלביט מפתחת את תחום ה-HLS

החברה מינתה את תא"ל (מיל') גיא ליפקין לרכז את פעילותה בתחום העורף וביטחון הפנים

מערכת הסיור והתצפית LORROS, ביכולתה לאבטח שדות תעופה (צילום: אלביט מערכות)

חברת אלביט מערכות מתכוונת להרחיב את פעילותה בתחום ביטחון הפנים והעורף (HLS): החברה מינתה את תא"ל (מיל') גיא ליפקין לרכז את פעילותה בנושא ולפתח אותה.

ל- ישראל דיפנס נודע כי מטה לתחום זה הוקם במסגרת אלאופ, חברת הבת של אלביט מערכות.

ראש המטה החדש, תא"ל (מיל') גיא ליפקין, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים, ובעברו מילא שורה ארוכה של תפקידים במערך המודיעין של צה"ל. בין היתר, ליפקין (קרוב משפחתו של הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק), היה ראש מחלקת איסוף באגף המודיעין וקצין מודיעין שדה ראשי בעת מלחמת לבנון השנייה.

כפי הנראה, המטרה היא לנצל את הרקע של ליפקין בתחומי המודיעין השונים ואת יכולותיה של אלאופ בתחום פיתוח הסנסורים, כדי לפתח מוצרים מוצרים חדשים לשוק ה-HLS, למשל לטובת פרויקטים של רישות ערים במצלמות וגלאים נוספים כחלק ממערכים של "עיר בטוחה" (SAFE CITY).

המטה החדש ינסה לאתר הזדמנויות של הסבת טכנלוגיות נוספות הקיימות בחטיבות אחרות של אלביט מערכות לטובת התחומים האזרחיים – למשל כלי טיס בלתי מאויישים או מערכות שליטה ובקרה (שו"ב).

שוק ה-HLS נחשב כמתפתח בכל העולם, והמהלך של אלביט מערכות בא לאחר שהתעשייה האווירית כבר הקימה מטה לתחום זה (במסגרת מפעל אלתא). בתעשייה האווירית מרכז את התחום תא"ל (מיל') אמנון סופרין, שהיה אף הוא קצין מודיעין שדה ראשי ולאחר מכן ראש אגף המודיעין במוסד. בתעשייה הצבאית, התעש, מרכז את הטיפול בתחום ה-HLS תא"ל (מיל') צבי פוקס, לשעבר ראש חטיבת יבשה זרוע היבשה. לעומת זאת, חברת רפאל החליטה שלא להקים מטה מיוחד לתחום ה-HLS, והיא מנסה לשווק את מוצריה הצבאיים גם לשימושים אזרחיים - ללא מטה כזה.

You might be interested also

Photo: Haim Zach, GPO

Prime Minister Naftali Bennett with the head of the Mossad, David Barnea

The Mossad is hoping for a little quiet as new era dawns

Why did the interview given by Yossi Cohen to Ilana Dayan spark anger? Will the Mossad carry out fewer "daring operations" under Barnea? And who is expected to be selected soon as the next head of the ISA? A column by Amir Rapaport