אימון ראייה למפענחות תצ"א

המטרה: לשפר יכולתן לאתר פרטים בתצלומי האוויר. מחקר חדש בוחן האם אימון מרכז הראייה במוח אכן יעיל

תצלום אוויר (צילום: דובר צה"ל)

"בצה"ל מאמינים שאפשר לשפר ראייה. בדיוק כפי שיש אימון כושר ללוחמים, כך יעשה בעתיד אימון ראייה לבעלי תפקידים העושים שימוש בעיניהם ונדרשים לחוש הראייה ברמה גבוהה",  כך אמרל-ישראל דיפנס סגן אלוף ד"ר יוסי מנדל, ראש תחום מחקר וקש"ח (קשרי חוץ) בחיל הרפואה.

בחיל הרפואה מתקיים בימים אלה מחקר לשיפור יכולת הראייה של חיילים, באמצעות אימוני מוח. המחקר החדש מבוצע בקרב מפענחות תצלומי אוויר, הזקוקות לכישורי ראייה משופרים לצורך עבודתן. בשלב הראשון מבקשים החוקרים למצוא קשר בין תפקודי הראייה ליכולת לפענח תצלומי אוויר. ברצונם לראות האם האימונים ישפרו את תפקודי ראייתן ואם יחול שיפור באיתור פרטים בתצלומי האוויר.

מהיכן הרעיון? 

"ד"ר אורי פולט מאוניברסיטת תל אביב בחן במחקרו את יכולת אימון המוח לשפר את הראייה. פולט פיתח שיטה לטפל בעין עצלה בה הוא מנצל את הבליסטיות (הגמישות) של המוח. הרעיון מבוסס על כך שגם אצל אדם מבוגר ולא רק אצל ילד יש למוח יכולת לשפר תיפקודים".

ד"ר מנדל מספר עוד כי לאחר שבחיל רפואה נחשפו לממצאי המחקר "הצבא פנה לד"ר פולט על מנת להפנות את מחקרו לצרכיו של צה"ל. כך הוחלט לשתף פעולה ולהתחיל במחקר לבחינת שיפור יכולת הראייה של חיילים".

תחילה מבוצע המחקר בקרב מפענחות תצלומי אוויר, הזקוקות לכישורי ראייה משופרים לצורך עבודתן, אולם בהמשך נשקלת האפשרות לבחון אם השיטה יכולה להועיל גם לצלפים ולטייסים.

כיצד עובד האימון החדש?

"האימון נעשה באמצעות מחשב, כאשר מדובר בסט של בדיקות הנמשך כשעה", מסביר ד"ר מנדל. "תוכנת מחשב מציגה למפענחות מטלות בהן עליהן לאתר עצמים מטושטשים, על רקע אפור, או גירויים שונים שעליהן לאתר במרחב. המערכת מציגה בפניהן ניגודיות בצורות שונות, שהולכת ויורדת עד שהאובייקט נעלם. כך, למעשה, יכולות המפענחות לאמן עצמן ולשפר את כישורי הראייה שלהן ולהנשיג פיענוח יעיל יותר של תצלומי האוויר הניתנים להן".

לדברי מנדל, הצבא האמריקאי מביע גם כן עניין רב במחקר לשיפור הראייה. "האמריקאים סבורים כי חבלות בראש מהן סבלו חיילי צבא ארצות הברית, הביאו לפגיעה במערכת הראייה. מתוך אמונה כי הטכנולוגיה הזאת עשויה לשפר את הראייה, העניק הצבא האמריקאי מענק למחקר".

***בתמונה: שקופית מתוך האימון. בתחילת התהליך רואות המפענחות את הקווים השחורים בטישטוש,  ובסופו הן רואות באופן ברור (צילום: דובר צה"ל)

You might be interested also