הרופא לשעבר של סיירת מטכ"ל יחליף את הנספח המגורש ברוסיה

גורמים ביטחוניים: ייתכן, כי הגירוש קשור לקרבות בין תעשיות ביטחוניות רוסיות

ליידרמן (משמאל) אשר נחשד בריגול לטובת ישראל (צילום: אסף שילה/ישראל סאן)

המחליף של אל"מ ואדים ליידרמן, שגורש מרוסיה, יהיה אל"מ ד"ר קובי חביב, לשעבר הרופא של סיירת מטכ"ל.

חביב אמור היה להגיע למוסקבה עם משפחתו בחודש אוגוסט הקרוב, המועד המקורי שתוכנן לסיום תפקידו של ליידרמן, ואולם בעקבות הגירוש צפוי כי הוא יקדים את הגעתו לבירה הרוסית. 

חביב שימש במשך שנים כרופא של סיירת מטכ"ל, ובין היתר ניסה, ללא הצלחה, להציל את חייו של ניר פורז, שנפגע בניסיון החילוץ הכושל של החייל החטוף נחשון וקסמן ז"ל, בחודש אוקטובר 1994. לאחר תפקידו בסיירת, ד"ר חביב מילא שורה ארוכה של תפקידים במסגרת חיל הרפואה, והגיע לדרגת אלוף משנה.

במקביל לתפקידם כנספחים צבאיים, משמשים שליחי צה"ל בבירה הרוסית גם כנציגים של משרד הביטחון, שתפקידם לקדם את מכירות התעשיות הביטחוניות הישראליות בארץ שליחותם. גורמים ביטחוניים העלו ביום חמישי בבוקר את האפשרות שפעילותו של ליידרמן בתחום זה היא שהביאה להסתבכותו ולא חשד אמיתי שריגל. ליידרמן, איש המערך הטכני של חיל האוויר במקור, נחשב נספח חרוץ ונמרץ, שפעל רבות לקידום תעשיות ביטחוניות ישראליות ברוסיה. חלק ניכר מן העסקאות שבקידומן היה מעורב, כולל עסקה של התעשייה האווירית להקמת מפעל לייצור מטוסים ללא טייס על אדמת רוסיה, ממתבצע במסגרת שיתוף פעולה עם תעשיות ביטחוניות רוסיות.

"ייתכן, שסוכנים שמקורבים לחברות רוסיות מסוימות לא היו מרוצים מפעילותו של ליידרמן, שממנה נהנו חברות מסויימות ולא החברות שהם מייצגים, ולכן הם דאגו להפעיל קשרים ולהפיל עליו 'תיק' שיביא לגירושו", העלו השערה הגורמים הביטחוניים.

ואדים ליידרמן, כפי שנמסר על ידי צה"ל, נחקר לאחר שובו לישראל, והופרך החשד שהוא היה מעורב בריגול. חקירתו נעשתה, בין היתר, באמצעות בדיקת פולגרף.

בתוך כך, גורמים ביטחוניים אומרים כי "זה אירוני שדווקא הרוסים הם אלה שמעלים טענות על ריגול כנגד נספח צבאי ישראלי, בזמן שהם נחשבים בכל העולם כמומחים בהפעלת הרשתות הדיפלומטיות שלהם לצורכי ריגול, כולל בישראל".

You might be interested also