דחייה במשפט השוחד של אל"מ אביבי

בדיון שנערך השבוע בבית המשפט המחוזי, ביקשה ההגנה לדחות את הדיון במענה לאישומים משום שלטענתה רק לפני שבוע התקבל האישור הביטחוני לעיין בחומר המסווג בתיק

אל"מ (מיל') שמואל אביבי ובאת כוחו, עו"ד טליה גרידיש, בבית המשפט הבוקר (צילום: IsraelDefense)

אל"מ (מיל') שמואל אביבי שהגיע הבוקר לדיון במשפטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב עשה הכול על מנת להתחמק מהמצלמה ואף סירב לענות לשאלות.

אביבי מואשם בעבירות חמורות של הפרת אמונים ולקיחת שוחד לאחר שבעת שירותו כנספח צה"ל בשווייץ פעל להרחבת עסקיו בתחום הסחר בנשק. המקרה הוא מן הפרשות החמורות ביותר בשנים האחרונות, שבהן מואשם קצין בדרגה כה בכירה.

בדיון שנערך הבוקר בפני השופט ד"ר עודד מודריק, ביקשה באת כוחו של אביבי, עורכת הדין טליה גרידיש ממשרד עורכי הדין של ששי גז, לדחות את הדיון במענה לאישומים וזאת משום שלטענת ההגנה רק לפני שבוע הם קיבלו את האישור הביטחוני לעיין בחומר המסווג בתיק. עם זאת, השופט מודריק קיבל את בקשת ההגנה ודחה את הדיון ל-21 ביוני, כשהוא מבקש מההגנה "להגיע עם מענה מפורט", השופט מודריק אף הוסיף ואמר "אני לא חושב שיש ויכוח על העובדות, יש אולי ויכוח על הפרשנות המשפטית שתינתן להן".

אביבי (51) הינו קצין חי"ר שצמח בגולני ושימש כנספח צה"ל בשוויץ בין השנים 2005-2002. בתוקף תפקידו אז, הוא היה מופקד על שיווק הייצוא הביטחוני של ישראל, ואולם על פי כתב אישום שהוגש נגדו, הוא ניצל את התקופה דווקא כדי לקדם עסקים פרטיים - תוך ניגוד עניינים חמור והפרה מוחלטת של החוק והפקודות.

אביבי מואשם כי בהיותו נספח הוא קשר קשרים עם סוחר הנשק השוויצרי, היינריך טומט וזמן קצר לאחר מכן החל לייצג את האינטרסים של טומט בפני הממסד הביטחוני בישראל. בין השאר נטען כי הוא סייע לטומט להקים בישראל את החברות "טלון יעוץ ביטחוני ומסחר בע"מ" ו"אלקון מוצרי ביטחון והגנה בע"מ" שמטרתן הייתה לעסוק בסחר נשק מחוץ לישראל. אביבי אף סייע לטומט לפתוח עבור החברות חשבון בסניף הבנק שבו התנהל גם חשבונו הפרטי בישראל. כמו כן, נטען כי הוא נטל חלק פעיל בניהול החברות ממשרדי הנספחות בשווייץ ומהבית ששכר עבורו צה"ל בחו"ל, החזיק טלפון נייד מטעמן, ואף גייס בכירים בישראל כדי שיקדמו את ענייניהן. עוד בטרם סיים את תפקידו כנספח צה"ל, השתתף אביבי בדיוני משא ומתן מטעם החברות שבהן מדובר. על פי כתב האישום, את כל זאת הוא ביצע זאת תוך שהוא נמנע מלדווח על פעולותיו לממונים עליו בישראל.

פרקליטות המדינה טוענת כי בתמורה לפעילותו לקידום ולהרחבת עסקיו של טומט, קיבל אל"מ אביבי טובות הנאה, בעצמו או באמצעות אשתו, כולל ג'יפ מדגם לאנד קרוזר בשווי 326,191 שקל, ששימש את הרעיה, ושכר בסך כ-101 אלף שקל ששולם לה, כאשר הייתה רשומה באופן פיקטיבי כעובדת ב"טאלון". כחודשיים בלבד אחרי תום שירותו כנספח צבאי ובטרם השתחרר רשמית משירות סדיר בצה"ל, מונה אביבי להיות מנכ"ל 'טלון' והפך מורשה חתימה בחשבונות החברות.

יצויין, כי חשדות ראשונים נגד אל"מ אביבי התעוררו בשנת 2006 בעקבות דו"ח של ארגון "אמנסטי" העולמי על תופעת סחר הנשק בעולם, שאליו שורבב שמה של אחת החברות שהוקמו על ידי אביבי ושותפיו השוויצריים. עם זאת, רק לאחר תחקיר עיתונאי שפורסם בנושא ב"מעריב", אותו ערכו עמיר רפפורט (כיום עורך אתר ומגזין ישראל דיפנס) ואיש השב"כ לשעבר, הקרימינולוג ד"ר אריאל ליבנה, נפתחה חקירה בפרשה ובפברואר האחרון נפתח המשפט בעניינו.

בדיון שיערך ביוני יצטרך אביבי להשיב להאשמות נגדו ולהודיע האם הוא כופר או מודה בהן. חלק מן המשפט צפוי להתנהל בדלתיים סגורות, בשל הנושאים הרגישים שבהם יעסוק.

You might be interested also