"עיניים בשמיים"

כך מכנה משרד ההגנה האוסטרלי את המל"ט הישראלי "הרון" תוצרת התעשייה האווירית בעקבות הצלחתו לשהות באוויר מספר רב של שעות טיסה

מל"ט הרון בשרות האוסטרלים באפגניסטן (צילום: משרד ההגנה האוסטרלי)

הפלוגה האוסטרלית המפעילה את מל"טי ה"הרון" מתוצרת התעשייה האווירית (תע"א) בקנדאהר, אפגניסטן, קבעה שיא יחידתי של 475 שעות טיסה חודשיות במהלך חודש אפריל שנה זו. כך נאמר בהודעת משרד ההגנה האוסטרלי.

מל"ט ה"הרון", המכונה ע"י האוסטרלים בחיבה "Bluey", שוהה באוויר עד 24 שעות ומשמש כנכס מרכזי במשימות איסוף מודיעין ומעקב בפעילות באפגניסטן. פעילותו תורמת לשמירה על הכוחות האוסטרליים וכוחות הקואליציה, כמו גם על אזרחים מקומיים.

מפקד הפלוגה גרג וולס (Greg Wells) ציין כי: "הגענו לנקודה בה אנו מסוגלים לשהות זמן ארוך ומשמעותי באוויר, עובדה המספקת לכוחותינו 'עיניים בשמיים'. אחד היתרונות המשמעותיים של ה"הרון" הוא שיש לו יכולת לשהות באוויר לזמן ממושך ולספק לכוחות הקרקע מידע חיוני להצלחת משימותיהם. הצלחת ה"הרון" היא שילוב של טכנולוגיה מתקדמת ועבודה רבה הנעשית על ידי צוות קטן המורכב ממומחי מודיעין, פענוח, טייסים ומהנדסים", אמר וולס.

צוות מל"ט ה"הרון" מורכב מ- 28 אנשי צוות מאוסטרליה וניו-זילנד. היחידה רשמה סך של יותר מ- 4600 שעות טיסה מתחילת פעילותה בינואר 2010.

המידע הנאסף על ידי מל"ט ה"הרון" מעובד ומנותח בזמן אמת, עובדה הנותנת למפקד "עיניים" על המטרה ומאפשרת לו לבנות תמונה מדויקת יותר של מרחב הקרב. ה"הרון" מופעל מהקרקע, נשלט על ידי טייסים מיומנים ובעל יכולת פעולה בתנאי מזג קשים. מל"ט ה"הרון" האוסטרלי אינו חמוש.

"אנו מאד גאים בשבירת השיא של 475 שעות טיסה חודשיות. נמשיך בעתיד במאמצינו לשבור גם את השיא הנוכחי" אמר המפקד וולס.

כזכור, בסוף שנת 2009, נחתם חוזה בין משרד ההגנה האוסטרלי לבין חברת MDA (MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd ) השותפה הקנדית של התעשייה האווירית, לאספקת מערכות "הרון" מתוצרת התעשייה האווירית לטובת ביצוע משימות איסוף מודיעין וסיור לתמיכה בכוחות האוסטרליים הפרוסים באפגניסטן. המערכות כוללות מטוסים ותחנות קרקע מתקדמות.

ה"הרון" מתוצרת התעשייה האווירית הינו מל"ט למשימות ארוכות בגובה רב ומסוגל לשהות באוויר כ- 24 שעות. תקרת הטיסה שלו עולה על 30 אלף רגל והוא בעל כושר נשיאה של כ- 250 ק"ג של מטע"דים (מיטען ייעודי) לשימושים שונים. ל"הרון" מוטת כנפיים של 16.6 מטר, משקל המראה של 1200 ק"ג, טווח פעולה של מאות קילומטרים, יכולת פעולה בכל מזג אוויר, ויכולת המראה, נחיתה וטיסה אוטומטיות.

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy