צה"ל והמשטרה : נערכים ליום נוסף של מהומות

במערכת הביטחון הוחלט לשמור על הכוננות הגבוהה. הסגר על יהודה ושומרון הוארך

חיילים בגבול הצפון ביום ה"נכבה" (צילום:AP)

 

הסגר מעל יהודה ושומרון, שהיה אמור להסתיים בתום "יום הנכבה" הוארך ליום שני. צה"ל והמשטרה שומרים על כוננות גבוהה ביותר, לקראת אפשרות של חידוש המהומות ביום שני, למרות ההערכה שאורעי יום א' החמורים לא יחזרו על עצמם.   

בתוך כך, גורמים בצה"ל מודים כי הארועים במג'דל שמס ב"ביום הנכבה" הפתיעו את כוחות פיקוד הצפון. לדברי אותם גורמים, לא הייתה הערכה שיתבצע ניסיון פריצה לישראל דרך "גבעת הצעקות", ולכן שהו במקום רק כ-50 חיילים בשעות הבוקר, כאשר כאלף אנשים החלו לפרוץ מהשטח הסורי, ופרצו את הגבול לישראל.

  

בתוך כך, על רקע הארועים בצפון, באזור מג'דל שמס ובקרבת הכפר מרון א-ראס, אמר ביום א' דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי, כי ניכרת "טביעת אצבע איראנית". בצה"ל מעריכים כי איראן וסוריה יזמו את המהומות, בין היתר כדי להסיט את תשומת הלב מארועי הדמים הפנימיים בסוריה במהלך השבועות האחרונים.

ובתוך כך לנוכח מהומות "יום הנכבה" החמורות במספר גזרות, בצה"ל ובמערכת הביטחון נערכות הערכות מצב מיוחדות. גם אלוף פיקוד צפון, גדי אייזנקוט, קציני צה"ל ומפקד מחוז צפון במשטרה, ניצב זוהר דביר מקיימים, הערכות מצב תכופות לאור הנעשה בשטח.

ובתוך כך, בצה"ל אורמים כי באזור מג'דל שאמס בוצע ירי כדי לעצור את המפגינים, שהצליחו בחלקם להכנס ליישוב ומקיימים בו כעת הפגנות אלימות. בעקבות האירוע הוחלט להכריז על כל האזור כשטח צבאי סגור. סך הכל דווח על 40 פצועים, מתוכם חמישה חיילי צה"ל שנפצעו באורח קל, בהם מח"ט הגולן, אלוף משנה אשכול שוקרון. כמו כן, כתוצאה מהירי ישנם שני הרוגים סורים, חלק מהפצועים הסורים הועברו חזרה לסוריה.

גם בלבנון נערכה הפגנה לציון הנכבה נערכת גם בכפר הלבנוני מרון א-ראס, הסמוך לגבול עם ישראל. כמה מהמפגינים מנסים להגיע לגדר הגבול עם ישראל. גם שם ערכו המפגינים עימותים אלימים עם כוחות צה"ל. גורמים לבנוניים מסרו כי באירוע שישה הרוגים ומספר פצועים.

דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) אמר עוד היום כי "לא לבנון ולא סוריה הצליחו למנוע את התקרבות ההפגנה לישראל ואת הפגיעה בגדר המערכת".

הפרות סדר חמורות נרשמו גם גם באיזור ירושלים והשומרון ובאיזור רצועת עזה.

You might be interested also