ימי הצריף / יעקב צור

סיפורה של משפחה לוחמת ואוהבת - 1936-1949

הספר מגולל את סיפורו האישי וסיפור משפחתו של יעקב צור, במושב החקלאי הקטן סמוך לנתניה, רמת טיומקין, אותו הקימו אנשי התנועה הרוויזיוניסטית. חלק מהאירועים המתוארים בספר התרחשו גם במושב נהלל שבעמק יזרעאל, מקום מושבם של סבו וסבתו לבית סלוצקי. הסיפור משתרע על פני שלוש עשרה שנים משנת 1936 שנת הולדתו ועד שנת 1949 סוף מלחמת העצמאות וחזרת החיים למסלולם.

רמת טיומקין היא מושב שהוקם בשנת 1932, את המושב ייסדו אנשי בית"ר ובאופיו היה זה יישוב חקלאי. חצרות הבתים והפרדסים שימשו לאימונים של לוחמי האצ"ל, והוטמנו בהם כלי נשק, בנוסף שימש היישוב כבסיס פעולה לוגיסטי לקליטת מעפילים. בשנת 1948 נבלע היישוב בעיר נתניה.

"ימי הצריף", שנדפס במתכונת אלבומית, ויצא במשותף על-ידי מכון ז'בוטינסקי ו"קווים", הוא סיפור אותנטי ויוצא דופן המתאר את תקופת המנדט בארץ-ישראל בצורה מרתקת, מנקודת מבטו של ילד-נער, וכתוב בעט סופרים. זהו סיפורה של משפחה אחת, אבל גם סיפורה של תקופה סוערת בחיי עמנו, בשנים שקדמו להקמת המדינה, שנים רצופות במאבקים ובמלחמות.

יעקב מקדיש את הספר לגיבוריו הראשיים: הוריו שולמית והלל צור זיכרונם לברכה. ולנשמותיהם של בני משפחתו שנפלו במלחמות ישראל: בנו הבכור, סגן אייל צור ז"ל, קצין חת"מ שנפל בשנת 1982. אחיינו, בן אחותו, רס"ן רן כוכבא ז"ל, טייס בחיל האוויר שנפל בשנת 2006. דודו, אחי אמו, רס"ן זאב עמית, קצין הצנחנים ואיש ה"מוסד" שנפל בשנת 1973 במלחמת יום הכיפורים.

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy