בדרך לצוללת שישית

העיתון הגרמני "דר שפיגל" מדווח כי גרמניה נעתרה לבקשת ישראל ותעביר לידי חיל הים צוללת שישית מדגם דולפין, המסוגלת לפי פרסומים זרים לשאת נשק גרעיני

צוללת דולפין (צילום: דובר צה"ל)

היכולת הימית של ישראל תשופר משמעותית באמצעות צוללת דולפין חדישה מגרמניה/>. על פי דיווחים ממקורות זרים, ממשלת גרמניה תקצה 135 מיליון יורו מתקציב ההגנה שלה בשנה הבאה עבור צוללת מדגם דולפין שעלותה מוערכת בכ-500 מיליון יורו, כך מדווח העיתון הגרמני "דר שפיגל".

 

לפי הדיווח, העסקה נסגרה ככל הנראה במהלך ביקורו האחרון של שר ההגנה הגרמני, תומאס דה מזייר, בישראל, במהלכו נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם שר הביטחון, אהוד ברק, בשבוע שעבר. מדובר בצוללת המיוצרת במספנות בעיר אמדן שבגרמניה, שתתווסף לצי הנוכחי של חיל הים, המונה שלוש צוללות.

עסקה זו באה בנוסף לעסקה קודמת שנסגרה לאחר מלחמת לבנון השנייה, בה חתמה ישראל על עסקה עם שתי החברות הגרמניות - Howaldtswerke Deutsche Werft מהעיר קייל ו-Thyssen Nordseewerke מהעיר אמדן - לבניית שתי צוללות נוספות מסוג "דולפין". צוללות אלה אמורות להגיע לחיל הים בשנים 2013-2014.

 

גרמניה מימנה את עלות שתיים וחצי מהצוללות שהועברו לידי ישראל, ישראל נשאה בעלות חצי מהצוללת השלישית. על פי החוזה האחרון עם גרמניה, ישראל תממן שני שלישים מעלות הייצור של שתי הצוללות החדישות, בעוד שהממשלה הגרמנית תממן את השליש הנותר של הפרויקט. מחירה של הצוללת השישית נאמד במאות מיליוני יורו.

על פי מקורות זרים, לצוללות יש יכולת "מכה שנייה", כלומר הן מסוגלות לשגר טילים גרעיניים לתוך שטח אויב, גם אם ישראל תותקף קודם לכן בנשק גרעיני והבסיסים הקרקעיים שלה ייהרסו. לדגם המשופר של צוללת הדולפין יכללו תוספת בת עשרה מטרים, שתאפשר שהיה של שבועות מתחת לפני המים – למשך פרק לזמן ארוך יותר מאשר זמן השהייה המרבי של הצוללות שכבר משרתות בחיל הים.

לצוללות ה"דולפין" משקל של 1,900 טון, והן המבוססות על הצוללת הגרמנית A212, ומצוידות ב-10 משגרים לטילי טורפדו. על פי דיווחים בתקשורת, הם יכולים לאכסן רכבים תת-מימיים. על סמך דיווחים זרים, ישראל התאימה את צינור הטורפדו 650 מ"מ של הדולפין לשיגור טילי שיוט נושאי ראשי קרב גרעיניים.

מקורות ישראליים מסרבים להגיב לידיעה.

***
תמונה: שר ההגנה הגרמני, תומאס דה מזייר, ושר הביטחון אהוד ברק (צילום: משרד הביטחון)

You might be interested also